HAMSİ AVI 1 YIL YASAKLANSIN!  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
HAMSİ AVI 1 YIL YASAKLANSIN!

HAMSİ AVI 1 YIL YASAKLANSIN!

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -13.12.2020
HAMSİ AVI 1 YIL YASAKLANSIN!
- A +

Avlanan hamsinin büyük bir bölümünün ince olmasından dolayı balık unu ve yağı fabrikalarına satıldığını ve bu anlamda da ekonomik kayıpların yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, kontrolsüz, denetimsiz  ve bilinçsizce yapılan hamsi avının endişe verici olduğunu söylediler.

HAMSİ BOL AMA BÜYÜMEDEN AVLANIYOR

Karadeniz’de avlanan hamsinin üçte ikisinin fabrikalara gittiğini kaydeden uzmanlar, miktar olarak bu sezon hamsi avının önceki yıla göre yüzde 300’e yakın arttığını ifade ederek, “Hamsi yok yok diye bizi eleştirebilirler. Şimdi hamsi arttı yüzde 300’e yakın bir miktarda artmış oldu. Hâlbuki avlanan hamsinin büyük çoğunluğu yani üçte ikiden fazlası balık unu ve yağı fabrikalarına gönderiliyor.

HİÇBİR CİDDİ DENETİM YOK!

Hamsi avında hiçbir denetimin yapılmadığını ileri süren uzmanlar, yasal sınırın çok altında küçük boyutta olan hamsinin zaten yasal olarak avlanmaması gerekiyor, ancak usulen yapılan birkaç denetimin dışımda hiçbir tedbir alınmadığı için fabrikalara yemlik olarak ayrılıyor.

15-25  TL NEREDE? 1 TL NEREDE?

TÜİK rakamlarına göre hamsinin kilosu 1 TL’ye balık unu fabrikalarına satıldı. İnsan tüketimine ise 10-15- 25  TL’ye hatta hatta 40 TL’ye kadar tüketiliyor. Şimdi 15-25  TL nerede? 1 TL nerede?

1 YIL HAMSİ AVLAMASIN

Biz 1 yıl hamsiyi avlamayalım, zaten hamsi çabuk büyüyen bir balık. 2-3 yaşına kadar büyüyen bir balık. 1 yıl avlanmazsa daha kaliteli bir hale gelir. Bence, balıkçının 1 yıl avlamayarak yapmış olduğu kaybı da bir şekilde telafi edilir değerlendirmesinde bulundular.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.