Fındık Fiyatı 35 TL Olmalıydı  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
Fındık Fiyatı 35 TL Olmalıydı

Fındık Fiyatı 35 TL Olmalıydı

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -27.11.2020
Fındık Fiyatı 35 TL Olmalıydı
- A +

Ordu Fatsa ilçesinde fındık ihracatı yapan Yaylak Fındık fabrikası yöneticisi ve sahibi Çağatay Yaylak çok önemli açıklamalarda bulundu.

 Açıklamasında Yaylak; “Dolardaki yükselişin ardından fındığın yaklaşık 35 lira civarında satılması gerekiyor. Ancak, şu an 22,50-23,00 TL civarında alıcı buluyor. Fındık fiyatlarının bu seviyelere düşürülmesi demek manipülasyonun eseri olabilir.” dedi.

Manipülasyon Şüphesi Spekülasyon Değil

Fındık fiyatlarında ortaya çıkan son zamanlardaki düşüş üreticiyi olduğu kadar tüccarı da kara kara düşündürüyor. Karadeniz Bölgesinin en çok katma değer getiren ürünlerinden birisi fındıkta, yaşanan fiyat belirsizliği sektörde endişe oluşturuyor. Serbest piyasada fındık fiyatı 25-26 TL’ye kadar yükselmişti, ancak hiç bir sebep yokken bu günlerde  22,50-23,00 TL’den satılıyor. Yaylak sözlerinde fındık fiyatlarının gevşek seyretmesinin manipülasyondan kaynaklandığı belirtiliyor.

Fındık Fiyatı 35 TL Olmalıydı

Çağatay Yaylak sözlerine;  “Şu anda fındık piyasası çok durgun, talep yok, depolar fındıkla dolu. Fındık fiyatlarının tekrar artacağını düşünen üretici de haklı olarak elindeki fındığı satmıyor. Şu anda dolardaki kur farkından dolayı yaklaşık 35 lira civarında satılması gerekiyordu. Devletin TMO aracılığıyla işin içinde olması fındığımıza her zaman değer katacaktır ” dedi.

Fındık Değerini Bulmazsa Göç Daha da Artar

Çağatay Yaylak; “Bölgenin en önemli geçim kaynağı fındık. Tabi fındık değerini bulmayıp istenilen fiyata satılamayınca vatandaşlarımız geçimini sağlamak için göç etmek zorunda kalıyor. Farklı illere veya yurt dışına çalışmaya gidiyorlar. Fındık sadece Karadenizli için değil ülkemiz için de milli ve önemli bir ürün. TMO fındık almaya devam etmeli ve fındık alım fiyatını üreticinin her zaman lehine tutmalıdır. 8 milyon üreticinin geçim kaynağıdır fındık. Geçici çözümler yerine her zaman kalıcı çözümler sağlanması gerekiyor” diye konuştu.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.