Back To Top
Akçakoca’da cenaze selalarının okunması yasaklandı

Akçakoca’da cenaze selalarının okunması yasaklandı

 - 8 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -17.10.2020
 Akçakoca’da cenaze selalarının okunması yasaklandı
- A +

Akçakoca ilçesinde  korona virüsle mücadele kapsamında  geçici olarak camilerde okunan cenaze selalarına tedbir amaçlı ara verildiği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre,  pandemi tedbir kararları çerçevesinde kentte cenaze öncesi cami hoparlöründen okunan salalara da geçici süre ara verildi.

 İl Pandemi kurulunun bu yönde aldığı bir kararın kamuoyu ile paylaşılmamasına rağmen, Akçakoca ilçesinde yaklaşık 15 gündür sala okunmaması, vatandaşlar tarafından valiliğin sala okunmasını geçici olarak yasakladığı yorumların yapılmasına neden oldu.

Birinci derece yakınlarının bile ölüm haberini sela ve haber portallarında yayınlanan cenaze ilanlarından öğrendiklerini söyleyen Akçakocalılar ise, yasağın bir an önce kaldırılmasını ya da insanların bilgi alabileceği başka bir çözüm üretilmesini istedi.

Yorumlar

Yorumlar
Tamamen kaldırılmalı. Yerinde bir karar. Gürültüden başka birşey değil. Ölenin sülalesinin ismini saymaktan iuzattıkça uzatıyorlardı.
hadi memlekette sala okunması askıya alındı. Cenaze ilanı da mı yasaklandı. ? Akçakoca dışında yaşıyorum. vefat haberlerini genelde sizin cenaze ilanlarınızdan takip ediyorum. Yerel gazetelerin hiç birinde 6 ekimden bu yana Cenaze ilanları yok. Allah herkese uzun sağlıklı ömürler versin de bu süre zarfında kimse vefat etmedi mi? Ya da gazetelerin hepsi vefat bilgisini merkez camiden İshak hocadan alıyordu da sala kaldırılınca bilgi kaynağı mı kesildi? Sizden ricamız özellikle bizim gibi Akçakoca dışında olan hemşehrilerimiz için bilgi akışı sağlamanız. İyi mesailer.
Diyanete ve kızılaya acilen çeki düzen veilmeli.
Kazım Hoca 17.10.2020 - 18:19:23
Sela yasağı,pandemi bahanesi,milleti habersiz bırakma gayreti,sonra ,zaten cahiller selfi yansıması,çağdışı kalma çabalarındandır?
SEDAT KALFA 17.10.2020 - 14:37:57
HERŞEY KURALIYLA SERBEST SALA YASAK , BU NE İŞTİR YA CENAZELER ZATEN DIŞARIDA BELİRLİ MESAFEYLE KILINIYOR , BU YASAĞA BİR ANLAM VEREMİYORUM
vatandaş 17.10.2020 - 12:24:15
hocalar ne işe yarıyor zaten.Ölüyü yıkarlar para mukabele yaparlar para defin yıkarlar para okuma yaparlar para dinleri imanları para allah rızası için bu işi yapan yok.zengin öldümü onlarca hoca mezarlıkta olur garip öldümü bir hoca zor bulunur.Sela okunacak olsa zarfa bakarlar.Ben dinimi okuyarak öğrendim ve ibadetimi de evde yapıyorum.Kafa karışıklığına gerek yok.Üstelik devletten diyanet olarak sağlık eğitim ve asayişten de en fazla bütçe alırlar.günde toplam çaIıştıkları mesai toplam 2 saat aldıkları maaş 5 binin üzerinde büyük haksızlık .
cumhur 17.10.2020 - 10:24:17
Sela okumak yasak olabilir, Belediye ya da Camilerden Cenaze duyurusu yapılsın
Cavit 17.10.2020 - 10:10:57
Hollanda Diyanet Vakfı ; ÖLÜM HABERİ: Ölüm döşeğindeki kişinin yakınlarına haber verilerek helalleşmelerine imkan verilmelidir. Ayrıca hastanın yakın akrabaları ve sevdiği kişilerin yanında bulunmaları hastanın öz güvenini artırabilir ve ölüm korkusunu azaltabilir. Kişi vefat ettikten sonra ise cenaze ile ilgili hizmetlerin görülebilmesi ve dini görevlerin yerine getirilmesi için eş, dost, akraba ve arkadaşlarına uygun bir şekilde ölüm haberi ulaştırılmalıdır. Ölüm haberi telefon, gazete ve internet gibi iletişim araçlarıyla yapılabilir. Türkiye sınırları içerisinde yabancı ülkede gibi işlem yapılacak. Bu Bayrak inmez, Bu Ezan Susmaz dediler, Selaları susturup, Cenaze ile sahiplerini acı gününde baş başa yapayalnız bıraktılar. Düğün, Nişan serbest, Festival, Parti mitingi serbest, Katamaran da seyahat serbest, Pazar yeri alışveriş kalabalığı serbest, Okullar açılıyor serbest. CENAZE SELASI YASAK. TOPLANMASINLAR