Back To Top
30 LİRAYA YAKLAŞAN RAKAMLAR BEKLENİYOR

30 LİRAYA YAKLAŞAN RAKAMLAR BEKLENİYOR

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -4.10.2020
 30 LİRAYA YAKLAŞAN RAKAMLAR BEKLENİYOR
- A +

Üreticinin fiyat beklediği için elindeki fındığı pazara indirmediğini belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, ağırlıklı olarak beklenen fiyatın 26 liranın üzerinde 30 liraya yaklaşan rakamlar olduğunu söyledi.    

Fındık fiyatlarının iyi yönde seyrettiğini ifade eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Soydan, “Hata bu sene geçen seneye göre serbest piyasa TMO fiyatlarını daha kısa sürede yakalayarak geçti. Şu anda serbest piyasada fiyatlar 26 Liraya civarına geldi. Üreticinin büyük bir bölümü de ürününü bekletiyor. Bu sene üretici emanete de fındık vermedi. Kendi deposunda ürününü muhafaza ediyor. Çıkan fiyatlara göre de pazara indiriyor.” dedi.

http://www.akcakocatv.com/resim/upload/66948.jpg

ÖZELLİKLE 30 LİRA BEKLEYEN DE VAR

Her üreticinin bir fiyat beklentisi olduğunu aktaran Soydan, “Bu rakam 25 Liranın üzeridir. Üreticinin büyük bölümünün beklentisi 25-30 Lira aralığıdır. Özellikle 30 Lirayı bekleyen üreticiler de var. Bir kısım üretici bununda üzerini bekliyor. Ancak 25 Liranın üzerinde her fiyatın bir müşterisi var. Fiyatlar 25 Liranın üzerini gördükçe üretici de perdey pey ürününü pazara indirecektir. Şu anda fındık üreticinin elinde. Üretici geçen sene 26 Liranın üzerini gören fındığın bu sene de 30  liranın üzerine çıkmasını bekliyor.” diye konuştu.

PAZARDA SIKINTI YOK

Karadeniz İhracatçılar Birliği’nin (KİB) yazılı olarak yaptığı ‘fındık ihracatı geriliyor’ şeklindeki açıklamayı da değerlendiren Soydan, “Bu açıklamanın neden yapıldığını bilemiyorum. Ancak şu anada piyasada bir sıkıntı yok. Fındığın önemli bir bölümünün eylül-ekim ayı içinde ihraç olması da doğru değil. Fiyatına göre bütün aylarda dengeli olarak ihracat yapılması daha doğrudur. Geçen sene 349 bin ton iç fındık ihraç edilmişti. Fındık üreticinin elinde. Fiyatını buldukça pazara indirecektir. Doğrusu da budur.” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.