Back To Top
İHRACATÇILAR DÜŞÜŞTEN ENDİŞELİ

İHRACATÇILAR DÜŞÜŞTEN ENDİŞELİ

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -4.10.2020
İHRACATÇILAR DÜŞÜŞTEN ENDİŞELİ
- A +

 Fındık ihracatından gidişatından endişe duyan KFMİB, “Türkiye’mizin rakipleri olan başta İtalya, ABD, Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkelerin bu ilk ayda ihracat miktarlarını artırırken bizim ciddi düşüş yaşamamız kabul edilemez.” denildi.

Serbest piyasada fındık fiyatı 25 TL’ye dayanırken ihracat rakamları endişe verdi. 1 Eylül’de başlayan ihracat sezonun ilk ayında geçen yılın aynı ayına göre miktarda %26,7, döviz girdisinde ise %21,8 azalma yaşandı.

Eylül ayı içerisinde 33 bin 471 bin ton (işlenmiş-natürel) fındık ihraç edilerek karşılığında 229 milyon 254 bin 210 dolar döviz girdisi sağlandı. Geçen yıl aynı dönemde 45 bin 706 ton (işlenmiş-natürel) fındık ihraç edilmiş olup 293 milyon 334 bin 299 dolar döviz girdisi elde edilmişti.

TEHLİKE SİNYALİ

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçı Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu 2020/2021 sezonu Eylül ayı fındık ihracatı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Açıklama şöyle;

“Bilindiği gibi geçtiğimiz sezon (2019/2020) ülkemiz fındık ihracatı, miktar bazında 343.000 ton iç fındık ile tüm zamanların rekorunu kırmış ve 2,3 Milyar Dolar net döviz kazandırmış idi.

Ancak yeni sezonun bu ilk ayında maalesef geçen yılın aynı ayına göre miktarda %26,7, döviz girdisinde ise %21,8 oranında bir ihracat düşüşü yaşadık. Bu ciddi miktardaki düşüşün önümüzdeki aylarda devam etmeyeceğini temenni ediyoruz.

Zira Ülkemiz genel ihracat rakamlarının büyük bir rekora imza attığı 2020 Eylül ayında, bütün ihracat kalemlerimiz içinde maalesef yalnızca fındık ihracatımız ciddi olarak azalmış durumdadır.

Bilindiği gibi KFMİB tarafından, pandemi şartları nedeni ile muhtemel bir talep daralmasına her fırsatta dikkat çekilmekte idi. Ancak henüz 1 aylık dönemde bu büyüklükteki bir düşüşün pandemiden kaynaklanmış olamayacağı da bir gerçektir.

Hangi sebeple olursa olsun, Türkiye’mizin rakipleri olan başta İtalya, ABD, Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkelerin bu ilk ayda ihracat miktarlarını artırırken bizim ciddi düşüş yaşamamız ve hatta bu durumun sürebileceği ihtimali kabul edilemez. Nedenlerinin kapsamlı bir şekilde irdelenmesi karar verici konumundakiler tarafından bir görev olarak addedilmelidir!.

Fındıkta yeni rekorlara imza atacak yeterli ürünümüz ülkemizde mevcuttur. Bu çerçevede tüm paydaş kurum ve kuruluşlar ile karar mekanizmalarının, hükümetimizin benimseyerek ilan ettiği İHRACATA DAYALI KALKINMA MODELİ’nin bilincinde davranması gerektiğine inanıyoruz.

Önümüzdeki aylarda ihracatın tekrar şahlanabilmesi için biz fındık ihracatçıları olarak üzerimize düşeni her zaman olduğu gibi yapacağız. Tüm paydaşlarımızın aynı hedefe odaklanabilmesi durumunda zorlukların kolaylıkla aşılabileceğine inancımız tamdır.

Kaynak: (Orducu) 

Yorumlar

Yorumlar
Fındık üzerinde yeni bir oyun dönüyor olabilir.rakipler etkilemiyeceği ni düşünüyorum onların toplam yaptıkları ihracat buzamana kadar bizim %30 kadar olabılır. İhracatçi üreticiden ucuz fındık kapatmak yerine üretici yi doğru bilgilendirerek %50 ürün satarak ta aynı kazanç sağlayabliir kısacası üreticiden değilde ihracattan kazanmalıdır Yapacaği ihracat ın karşliğını önceden alımışsa o zaman ürün zamanında teslim edilmesse bedelsiz ürünleri satmak zorunda kalır ve üreticin hakkına vede ülke ihracatına zarar vermiş olur. Bu komplo teorisi değildi geçmişte hep böyle olmuştur.
Fındığı fiyat olarak aşağıya çekmek icin uygalanan maniküleleri kendinizi avutmakla harcayın ben bir tane bir tane Medine dilendisi gibi sefillik içinde toplayacam fındığın kelimesini bilmeyenler benden çok kazanacak gölgede oturduğu yerden satan satsın 21ton fındık var oturur kırar iç yapar yerim ama bu oyunlara gelmem belki seneye olmaz yine az olur ozaman satarım benlemi çalıştınız ben hesabımı ona göre yaptım rahatım kandırdıklarınız ile yetinin ben paramı yemesini bilmiyormuyum