Back To Top
Akçakoca fındığı kadınların elinde değer kazanıyor

Akçakoca fındığı kadınların elinde değer kazanıyor

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -15.09.2020
Akçakoca fındığı kadınların elinde değer kazanıyor
- A +

 Akçakoca ilçesinde, günde 100 ton fındık ayıklama işlemi yapılan fabrikada çalışan 50 kadın işçi ürünün kalitesinin düşmemesi için yoğun mesai harcıyor.

Karadeniz'in önemli geçim kaynaklarından fındık, kadınların elinde ince işçilikten geçerek değer kazanıyor. Akçakoca ilçesinde "yeşil altın" diye tabir edilen fındık, bahçeden toplandıktan sonra fabrikaya getirilerek kadınların elinde tek tek işleme alınıyor.

50 KADIN ÇALIŞIYOR

Fabrikada çalışan 50 kadın, iç fındık olarak gelen ürünün içindeki yabancı maddeleri, taşı, toprağı ve çürük olan fındıkları ayıklıyor. Yoğun mesai harcayarak ürüne değer kazandıran kadınlar, aile bütçelerine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyor.

"YAPTIĞIMIZ İŞTEN MEMNUNUZ"

Kadın işçilerin şefi Sabiha Bostancı da sorumluluk gerektiren, zahmetli bir iş yaptıklarını söyledi.

Ürünün değer kaybetmemesi için yoğun mesai harcadıklarını anlatan Bostancı, "Çürük fındıkları, taşları, toprakları ayıklıyoruz. Ayıkladığımız fındıkları ambara depoluyoruz. Sorumluluğu olan bir iş, fındığın ambara temiz inmesi gerekiyor." dedi.

Bostancı, fabrikada çalışan kadınların büyük bir kısmının geçimini iç fındık temizleyerek sağladığını dile getirerek şunları kaydetti:

"Yaptığımız işten gayet memnunuz. Hepimiz uğraş veriyoruz. Kadınlar evlerine ekmek götürdükleri için ve burada çalıştıkları için mutlu. Fabrikada çalışan çoğu kadın ihtiyaç sahibi olduğu için buradan geçimini sağlıyor. Zahmetli bir iş yapıyoruz ama hepimiz mutluyuz."

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.