Yeni Alternatif Düzce, Sakarya, Kocaeli  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
Yeni Alternatif Düzce, Sakarya, Kocaeli

Yeni Alternatif Düzce, Sakarya, Kocaeli

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -12.09.2020
Yeni Alternatif Düzce, Sakarya, Kocaeli
- A +

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,Sakarya Gaz Sahası adı verilen lokasyonda bulunan doğalgazın araya Akçakoca , Karasu ve Kandıra hattından karaya çıkarılacağını söyledi.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Batı Karadeniz açıklarında bulunan Sakarya Gaz Sahası adı verilen lokasyonda bulunan doğalgaz ile ilgili 2023'de karada ilk gaz teslimini yapacaklarını söyledi. Gazın karaya Düzce, Sakarya, Kocaeli-İzmit hattından çıkarılacağını belirten Dönmez, sahada 30-40 kuyu açılacağını bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’in hidrokarbon kaynakları açısından Avrupa’nın Kuzey Denizi olabilecek potansiyel içerdiğini söyledi. Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın karaya ulaştırılması konusunda “Nasıl bulduysak, çıkartmasını da biliriz” diyen Bakan Dönmez, enerji filosuna önümüzdeki süreçte yeni katılımların olacağının müjdesini de verdi.

Karadeniz’in Basra Körfezi ve İran Körfezi’ne oranla daha derin olduğuna değinen Dönmez, uygun bir modelle sahayı geliştirip üretime hazırlanacağının altını çizdi. Konuya ilişkin mühendislik çalışmalarının başladığını aktaran Dönmez, “İnşallah hedefimiz 2023 gibi üç yıl içerisinde Cumhuriyetimizin 100. yılında bu gazı kıyımıza getirip sisteme bağlamak” dedi.

“İlk etapta 10 kuyu açılacak”

2023 yılında karaya ilk gaz teslimini yapmak istediklerini söyleyen Dönmez, toplam açılacak kuyu sayısını da aktardı. Dönmez, “İlk etapta yüksek volümlü üretim olmuyor bu tip sahalarda. Üretim planlaması temel itibarı ile bir optimizasyon işi. En yüksek üretim seviyesine çıkmak için belirli bir süreye ihtiyacımız olacak gibi öngörüyoruz ancak 2023'de karada ilk gaz teslimini yapacağız. Toplamda 30-40 kuyu açmayı planlıyoruz. Arkadaşlarımız şu anda bu çalışmayı yapıyor. Allah’ın izniyle çıkartacağız, bir sıkıntı görmüyoruz” dedi.

Yeni alternatif Düzce, Sakarya, Kocaeli-İzmit hattı.

Uygun olan en verimli lokasyonu kullanarak Karadeniz’de bulunan doğalgazı karaya çıkarmayı düşündüklerini belirten Dönmez, “Uygun olan bir lokasyondan karaya çıkacağız ve ana iletim hattımıza bağlanacağız. Tabii ki o kadar büyük volümlü bir gazı o bağlantı hattı taşımaz. Biz karaya çıktığımız yerden ana iletim hattına kadar ki ana iletim hattı orada en yakın Düzce, Sakarya, Kocaeli-İzmit hattı. Şimdiki otoyola paralel bir hat düşünün, diğer anlamda bizim BOTAŞ’ın ana iletim hattı, oraya uygun bir yerden sisteme bağlamış olacağız. Dolayısıyla karadaki çalışmaları da BOTAŞ şu anda planlıyor. Karada yapılacak çalışmalar var, kıyı terminali gibi. Denizin altında su altı yapıları çalışmalarımız olacak. Bir taraftan da sondaj sayımızı artıracağız. Sahanın büyüklüğüne göre yeni kuyular açarak sahayı üretime hazır hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.