Back To Top
FINDIK BEDELLERİ PEŞİN ÖDENMELİ

FINDIK BEDELLERİ PEŞİN ÖDENMELİ

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -9.08.2020
FINDIK BEDELLERİ PEŞİN ÖDENMELİ
- A +

 Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Düzceli fındık müstahsillerine seslendi. Fındığı hemen pazara indirilmemesi isteyen Adıgüzel ‘ Fındıkta talep yükselecek. Bunun için acele etmeye gerek yok. Fındık fiyatı 30 liraya kadar yükselecektir’ dedi.

 Fındığı milli ürün olarak nitelendiren Ordu Milletvekili üreticilere şu mesajları verdi: “ Fındık için geçen yılın bitiş fiyatı bir sonraki yılın başlangıç fiyatıdır. Fındık geçen sezon 26 liradan işlem gördü. Pandemi süreci içinde fındığa talep çok arttı. Evde oturan insanlar fındığı çok tüketti. Tüketim arttı. Bu yüzden bu sezon çok miktarda fındık alımı olacak. Fındık fiyatı çok yükselecek. O yüzden fındık üreticileri, müstahsiller fındık tesliminde acele etmemelidir. Fındık piyasası değeri bireysel hareketlerle belirlenmemelidir. Fındığı ülke ekonomisi olarak da bakmak gerekiyor. Fındık bir anda piyasaya inerse fiyat doğal olarak düşecektir. O yüzden piyasa fındığa boğulmamalıdır”

2006 tarihinden itibaren fındık politikasında Fiskobirlik’in devreden çıkarıldığını da vurgulayan Adıgüzel Toprak Mahsulleri Ofisine de seslenerek ‘ Fındık bölgelerinde sezon kısa olduğu için alım hareketliliği olacak. Bunun için TMO fındık bölgelerinde alım ofisleri kurmalıdır. TMO alım yaptığında peşin ödeme yapmalılar. 2019 fındık satışlarından TMO kar elde etmiştir. Bu para peşin ödemelerde kullanılmalıdır.”

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.