Back To Top
FINDIK HASADI VE ÜCRET

FINDIK HASADI VE ÜCRET

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -8.08.2020
FINDIK HASADI VE ÜCRET
- A +

 2020 yılı fındık hasadında çalışacak yevmiyeli mevsimlik işçilerin günlük çalışma ücretleri Valilik kararı ile 98,20 TL belirlenmiştir. Pratikte bu rakam 100 TL dir.

Bu yıl mevsimlik işçileri organize eden dayıbaşlarının 100 lira yevmiyeyi kabul etmediği 150 tl yevmiye istediğine dair çok sayıda duyumlar gelmekte, paylaşım yapılmaktadır.

Tamam hayat pahalı, her şey zamlanıyor, geçim zorlaşıyor, masraflar artıyor, fındık bahçesi olanlar imece ve yardımlaşma kalmadığından dolayı para ile işçi tutmak zorunda.

Ama 1 dönüm fındık verim ortalaması zaten 100 kğ ve 1 dönüm fındığı iyi çalışsa 4 işçi 1 günde topluyor.Sadece hasatta fire düşmeden 100 kğ fındığı toplamak için bahçe sahibi diğer masraflar hariç 4 yevmiye yani 400 TL verecek.

Hasata gelene kadar Toprak analizi, Kış Gübresi, Bahar gübresi Budaması, Filiz alması, Bahçe temizliği, Zirai mücadelesi, Tırpanı var bunun. Kalan para ile Üreticide geçinecek, çocuk okutacak, oğlan evlendirecek, ihtiyaçlarını karşılayacak.

Haklı sebeplerle olsa da ücreti artırmaya çalışırken üretici mevsimlik işçi ile hasat yapmaktan vazgeçer, makine ile hasatı kendi yapar, imece veya başka bir yol bulursa o zaman ne olacak onuda hesap etmek gerekir.

Sonuçta Valiliğimizdeki Kurul Sayın Valimizin başkanlığında toplanıp belirlenecek ücreti tüm etkenleri göz önüne alıp hesaplıyor ve yayınlıyor.

Birde arazisi az olup fındık ile geçinmeyen, başka bir iş ile geçimini sağlayan, fındığı ek gelir yapan üreticilerimiz var, eğer kendiniz toplamayıp işçi ile topluyor iseniz lütfen zaten benim az bir an önce bitireyim diye yevmiyenin yükselmesine razı ve sebep olmayın.

Bu yıl açıklanan günlük işçi yevmiyesi 98,20TLdir. Hadi düz hesap 100 TL. Gerisi üreticiye eziyet olur, zulüm olur.

Cenk DOĞAN / ZİRAAT MÜHENDİSİ

Yorumlar

Yorumlar
100tl yetersiz işçinin hakkını verin en az 150 tl olmalıdır bu pahalılıkta 100 tl neki asgari ücret