Back To Top
Sezon öncesi fındıkta 25 lira beklentisi!

Sezon öncesi fındıkta 25 lira beklentisi!

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -20.07.2020
Sezon öncesi fındıkta 25 lira beklentisi!
- A +

 Bölgemizde geçen yılla göre fındık rekoltesinin yarı yarıya azaldığının tespit edilmesi, sezon öncesi fındık fiyatında yüksek beklentiye neden oldu. Ürünün az olduğuna dikkat çeken üreticiler, fiyat 25 lira olmalıdır dileğinde bulundular.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) geçen yıl aldığı fındığı bir ay önce 24 liradan sattığını belirten fındıkçılar, “Fındığı 24 liraya alan tüccar, sonrasında fiyatı oyun yapıp 19 liraya indirdi. Bu oyuna kimse gelmesin fındık ürün az olduğu için de mutlaka 25 lira olmalıdır” dedi.

Mevsim şartlarının normalden farklı seyretmesi ile fındık veriminin bu yıl yüzde 50 azaldığına da değinen üreticiler, "Fındık bu yıl yarı yarıya az. Mevsim şartları bu yıl fındığın çoğunun yanmasına neden oldu. Üretimde yaşanan düşüşün üreticiye zarar vermemesi için fiyat belirlemede çok hassas davranılması gerekli" diye konuştu.  

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirlide konu hakkında geçtiğimiz günlerde açıklama yapmıştı.

Pakdemirli, “2020 yılı fındık rekoltemizi 665 bin ton olarak öngörmekteyiz” dedi. Karadeniz ve Ordu fındık müstahsilinin, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte TMO’nun üretici dostu fiyat politikalarından memnun olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli, “Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından hasat öncesi açıklanan fındık alım fiyatları üreticide büyük memnuniyetle karşılanmıştı. Fındık rekoltesini belirlemek amacıyla, üretim yapan illerimizde ‘Fındık Rekolte Tahmin Komisyonları’nı oluşturduk. Sahadaki fındık bahçelerini gezen komisyonlar, çotanakları sayarak önce ilçe, daha sonra da il rekolte tahminlerini belirlediler. Buna göre 2020 yılı fındık rekoltemizi 665 bin ton olarak öngörmekteyiz” diye konuştu.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.