Back To Top

Yağmurlu hava, kestane balı üretimini düşürdü

Yağmurlu hava, kestane balı üretimini düşürdü

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -13.07.2020
 Yağmurlu hava, kestane balı üretimini düşürdü
- A +

Kestane balı üretiminin en önemli merkezlerinden olan Akçakoca’da, havaların yağmurlu geçmesi,  Türkiye’nin en kaliteli kestane balı verimini düşürdü.

 

Akçakoca ilçesinde  kestane balı hasadı yapan arıcılar hayal kırıklığına uğradı. Bu yıl umduğunu bulamayan arıcılar, bal hasadı için kovanlarını açtıklarında hayal kırıklığına uğradı.  Akkaya köyünde arıcılık yapan Refah Koçak, geçen yıla göre üçte bir oranında ürün aldıklarını söyledi.

Doğal ilaç olarak adlandırılan kestane balının ilk hasadını yapan  Akçakocalı arıcılar, bu yıl umduğunu bulamadı. Doğal antibiyotik özelliği, mide bağırsak rahatsızlıkları ve kış döneminde hastalıklara karşı bağışıklık sistemini geliştirmesi bakımından tavsiye edilen 'kestane balı' son yılların en düşük hasat dönemini yaşadı.

Akçakoca  ilçesine bağlı Akkaya  köyü  ormanlık alanda  kestane balı hasadı yapan Akkaya köyü muhtarı Refah Koçak, “ bu yıl geçen yılla oranla bal üretiminde üçte bir oranında bir azalma var. Arıların bal yapacağı zamanda çok yağmur oldu. Yağmur ve fırtına kestane çiçeğini yıkadı ve  ağaçtan döktü ve arılar bal yapamadılar “ dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.