Back To Top
TARİHE SAYGINIZ BU MU?

TARİHE SAYGINIZ BU MU?

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -11.07.2020
TARİHE SAYGINIZ BU MU?
- A +

  Geçmişi milattan önce 3. yüzyıla kadar dayanan Konuralp Antik Kenti’nde başlatılan kazı çalışmalarıyla tarihe ışık tutulmaya çalışılırken, Düzce'nin merkezinde bulunan Namık Kemal İlkokulunun  bahçesinde bulunan 2 sütun başı sahip çıkılmayı bekliyor.

Tarihi milattan önce 3. yüzyıla kadar uzanan Prusias ad Hypium Antik Kenti’ne, karadeniz’in tek antik tiyatrosuna ev sahipliği yapan Düzce’de tarihin gün yüzüne çıkartılması için Düzce Belediyesi girişimleri ile çalışmalar başlatıldı. Arkeologlar, Konuraplte’ki tarihi kalıntılarda milim milim tarihin gün yüzüne çıkartılması için çalışmalar yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise verdiği desteklerle Düzce’nin Dünya’ya ışık tutacak tarihi için çalışma yapıyor. Ancak, hem belediye hem bakanlık çalışma yaparken tarihe ışık tutacak kalıntılar, okul inşaatlarının hafriyat atıkları arasında heba oluyor.

Hafriyat atıkları arasında 2 sütun başı

Namık Kemal İlkokulu bahçesinde bulunan ve okul tarihi boyunca da bahçesinde öğrenciler için bulundurulan sütun başları, okulun yıkılması ile birlikte hafriyat atıkları arasında kaldı. Başka illerde çıkınca müzelere kaldırılıp, gezmeye gelen tarih meraklılarına sergilenen sütun başları okul hafriyatı içinde çöplüğe atılacağı zamanı bekliyor. Çevredeki esnafları Kültür Müdürlüğü’ne yaptığı “Sütun başları tahrip oluyor, bunlar incelensin” talebine karşılık “Ekiplerimiz gelecek” denilen başvurular geri çevrilirken, henüz inceleme için ne gelen olmuş ne de inceleyen.

Yetkiler ne zaman harekete geçecek

Başvuru yaparak, incelenmesi yetkililere haber veren vatandaşlar 2 sütun başı için yetkililerin ne zaman harekete geçeceğini merakla bekliyor.

Haber: M. İBRAHİMOĞLU-S.AKYOL / Düzce TV

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.