Back To Top
İNSANLAR HAYATINI KAYBETTİ! DAHA NEYİ BEKLİYORUZ?

İNSANLAR HAYATINI KAYBETTİ! DAHA NEYİ BEKLİYORUZ?

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -10.07.2020
 İNSANLAR HAYATINI KAYBETTİ! DAHA NEYİ BEKLİYORUZ?
- A +

 Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasında art arda patlamaların olması ve 3’ü asker olmak üzere 10 kişinin hayatını kaybetmesi 114 kişinin de yaralanması Türkiye’de büyük infiale yol açması üzerine bir çok il, ilçe ve belde belediyeleri sorumluluk alanları içinde kalan bölgelerde havai fişek atılmasını yasakladı.

Son yaşanan acı olayla üzerine Birçok il’de belediyeler halktan gelen tepkiler üzerine havai fişek kullanımını yasaklarken, bölgemizde ise 2 belediye havai fişek kullanımını yasakladı.

Batı Karadeniz  bölgesinde ise Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin ile, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı halil Posbıyık,  havai fişek kullanımını yasaklayan belediyeler arasında katıldı. Düzce’de de vatandaşlar merkez ve Akçakoca başta olmak üzere diğer ilçelerde de havai fişeğin yasaklanmasını istediler.

NE OLMUŞTU

Sakarya'nın Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasında 3 Temmuz'da meydana gelen patlamada fabrikada çalışan işçilerden 7 kişi hayatını kaybederken 114 kişi de yaralanmıştı. Facianın ardından, çevreye yayılan patlamamış havai fişekler ve diğer patlayıcılar, görevliler tarafından toplandı.

Önceki gün de bir kamyona yüklenen havai fişek ve patlayıcılar, kontrollü bir şekilde patlatılmak üzere, yakındaki Taşkısığı mevkiinde bulunan taşocağına getirildi. Kontrollü patlama için jandarmanın patlayıcı imha timi ile çevre güvenliğini sağlayacak jandarmalar da taşocağına geldi. Ancak havai fişek ve patlayıcılar kamyondan indirildiği sırada, bir anda patlama meydana geldi. Bu patlamada da 3 asker şehit oldu.

TEPKİLER

Bir hafta içinde yaşanan ve 10 kişinin ölümüne neden olan havai fişek olayına tepkiler de çığ gibi yükselmeye başladı. Birçok belediye insanların hayatını kaybettiği bu acı olayın üzerine eğlenme ve gösteri amaçlı havai fişek gösterilerine yapılmasını insanlık dışı olarak değerlendirerek kullanımını yasakladı. Hendek’deki facianın öncesinde de yine birçok belediye, gece geç saatlere kadar atılan havai fişeklerin gürültü kirliği oluşturduğu, göçmen kuşları ürküttüğü, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilediği gerekçesiyle yasaklamıştı.

Bir biri peşi sıra yaşanan acı olaylar üzerine vatandaşlar havai fişek kullanımının yasaklanmasını talep ettiler.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.