Back To Top
Fındık Fiyatının 30 TL’yi Bulacağı Kanaatindeyiz

Fındık Fiyatının 30 TL’yi Bulacağı Kanaatindeyiz

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -9.07.2020
Fındık Fiyatının 30 TL’yi Bulacağı Kanaatindeyiz
- A +

 Batı Karadeniz Bölgesi Fındık Üreticileri Dayanışma Derneği bu seneki fındık rekoltesi hakkında açıklama yaptı.

Batı Karadeniz Bölgesi Fındık Üreticileri Dayanışma Derneği’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

“Fındık toplama zamanına bir ay kala fındık rekoltesi açıklamaları ile fındık üreticisi üzerinde yeni oyunların yapıldığı mesajı verilmeye başlandı. 2020 yılı fındık rekoltesi açıklamaları gerçeği yansıtmadığı gibi beklenenin çok altında. Fındık ürünü beklenen Doğu Ve Batı Karadeniz Bölgelerinde mevsim şartlarının normalden kötü seyretmesi ürünün az olmasına neden olmuştur. Geçen yıl reel olarak 600 bin ton olan ürünün bu yıl 400-450 bin ton seviyesini geçmeyeceği yapılan tüm analizlerde ortaya çıkmaktadır “ denildi.

FINDIK VERİMİ GEÇEN YILA ORANLA %40-50 ORANINDA AZALMIŞTIR

Fındık tüccarlarının örgütlediği(!) tahminciler ise bu yıl fındık rekoltesini 500-550 bin ton olarak açıklarken üreticinin fındığını ucuz olarak elde etme gayretleri kamuoyunun ve biz fındıkçıların dikkatinden kaçmamaktadır. Geçen yıl 17 TL olarak açıklanan fındığı 13-15 TL’den alan tüccar ve TMO, 12. ve 1. ayda fındığı 24 TL’den ihraç etmiştir. Fındıkçıyı her yıl yanıltan rakamlara itibar etmeyin. Ordu, Giresun, Düzce, Adapazarı, Akçakoca, Alaplı ve Ereğli’de fındık verimi geçen yıla oranla %40-50 oranında azalmıştır. Bazı tarlalarda fındık toplamayı dahi düşünmeyen üreticilerimiz bulunurken kamuoyunu yalan beyanlarla yanıltan ‘aracılara’ asla itibar edilmemesi gerekmektedir. Bizler Batı Karadeniz Bölgesi Fındık Üreticileri Dayanışma Derneği olarak üreticimizin yanında gerçek bilgilere dayanarak bu yıl TMO tarafından 24 TL’den satılan fındığın taban fiyatının aynı değerde açıklanması beklentisi içinde olduğumuzu kamuoyuna duyururken fındığın Avrupa’da beklenen talebi karşılamayacağı düşüncesi ile gerçek alım fiyatının yüksek olacağından hareket ile 30 TL’yi bulacağı kanaatindeyiz “ ifadelerine yer verdiler.

EMANETE FINDIK VERMEYİN!

“ Öte yandan üreticilerin mağdur olması için özellikle fındık ürünlerini pazara indirmede acele etmemeleri ve zorunlu giderleri dışında satış yapmamaları da fiyatların yükselmesinde etkili olacağından bilhassa ’emanete fındık vermemeleri’ dikkat etmeleri gereken önemli konudur. Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu’nun da dediği gibi, tüccar bu yıl rekolte konusunda algı yaratmaktadır. Dolayısı ile fındık üreticilerinin bu konularda dikkatli olmalarını, ürünlerini gerçek değerleri üzerinden satmaları ve çok az fındığın ucuz fiyattan satılmasına göz yummamalarını, gerektiğinde fiyat pazarlığı yapmalarını öneriyoruz. Fındık üreticilerine saygı ile duyurulur.”

Yorumlar

Yorumlar
Fındık üzerinde sürekli bir oyun oynanıyor işte o zaman hep üretici kaybediyor kazanan fındığı depolayan tüccar kazanıyor üretici ise sadece işçiye ve tüccara çalışıyor neden temmuz ayında taban fiat açıklanmıyor bu bir oyun degilmi
Tuna 9.07.2020 - 11:43:58
Hep laf hep tantana, ah garga ahhh büyüksün