Back To Top

Kimse Emanete Fındık Vermesin

Kimse Emanete Fındık Vermesin

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -9.07.2020
Kimse Emanete Fındık Vermesin
- A +

 Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, yaklaşan fındık sezonu ile ilgili fiyat beklentilerini duyurdu. Öztürk fındık taban fiyatının 25 TL’nin altında olmaması gerektiğini bildirdi ve üreticileri emanete fındık vermemeleri konusunda uyardı.

Piyasalarda 1 ay önce fındık fiyatlarının 24 TL olduğuna vurgu yapan Öztürk, “Çiftçilerimizde mutlaka bir fiyat beklentisi var. Piyasada bir ay önce 24 TL olan fındık Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de (TMO) fındığı 24 TL’den satması bizim için taban fiyat oluşturmuştur. Bu fiyat altındaki rakamlar çiftçilerimiz tarafından kabul edilmemektedir ve biz de kabul etmiyoruz. Çünkü TMO 24’ten fındık sattıysa ve tüccarda fındık 1 ay önce 24 TL ise bugün fındığın fiyatını nasıl aşağı çekebiliriz şeklinde çalışmalar görüyoruz. Bunları kesinlikle kabul etmiyoruz ve çiftçimizi uyarıyoruz. 24-25 TL bizim için tatmin edici bir fiyattır. Zaten geçen yıldan bu yıla gübreye, mazota, ilaca gelen zamlar ortadadır. Ayrıca fındık yevmiyeleri de ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Çünkü işçi yevmiyesi asgari ücretin 30’a bölünmesidir. Buna göre yevmiye fiyatları yukarı çekilecektir. Maliyetlerimizi çok yükseltmememiz gerekmektedir. Kimse emanete fındık vermesin. Fındıkçıdan para almasın. Kendi fındığı kurutup satsın diyoruz.” dedi.

“Bahçeler Sarılmış Vaziyette”

Düzce Ziraat Odası ve İlçe Ziraat Odaları ile birlikte fındık zararlısı Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadelenin sürdüğünü söyleyen Öztürk, “Şimdi sürekli yağan yağmurlardan sonra Amerikan beyaz kelebeği tahminlerimizin çok üzerinde bir artış ile bahçelerimizi sarmış vaziyette. Öncellikle biz Düzce Merkez Ziraat Odası Akçakoca, Yığılca, Kaynaşlı, Cumayeri, Gölyaka Ziraat Odalarımız ile ortaklaşa bir tane ilaçlama makinesini 72 bin liraya aldık. Bu makineyi Tarım ve İl Müdürlüğü’ne hibe ettik. Şu anda ilçelerde bu makine çalışmalarına bir haftadır başladı. Ancak bu makine ile Tarım İl Müdürlüğü ve Ziraat Odası ile bitecek bir hastalık değildir. Bu bir hastalıktır Çiftçilerimizin kendi bahçelerini özellikle bu sezonda mutlaka ilaçlamaları gerekmektedir. Yani bu durum fındıklarda %10-15 civarında bir verim kaybına neden olacağı için öncelikle çiftçilerimizi bu konu hakkında uyarmak istiyorum. Ben az önce fındık bahçesinden geldim. Tamamen bahçeler sarılmış vaziyette.” şeklinde konuştu.

Mutlaka Bu Tarihlere Uyulmalı

Çiftçilerin fındık toplama zamanlarına ve kurallarına riayet etmesi gerektiğini belirten Öztürk, “Şöyle ki Tarım İl Müdürlüğümüzün ve Ziraat Mühendislerimizin belirlemiş olduğu tarihler vardır. Her sene ağustos ayına girmeden önce ve temmuz ayının sonunda bu tarihler belirlenir. Örneğin ovada 10 Ağustos’ta başlanır. 100 ile 200 rakım üzerinde 20 Ağustos’ta başlar. Belli tarihler belirlenir ve bu tarihlere çiftçilerimizin mutlaka uyması gerekmektedir. Bunları söylememizin nedeni çiftçilerimizin her sene erken hasada girdiğini görmemiz. Uyarılarımızı yapıyoruz ama bir türlü önüne geçemiyoruz. Onun için verim ve randıman kaybına neden olmamak adına hem de çiftçilerimizin menfaati için mutlaka bu tarihlere uymaları gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Daha Az Hasarla Atlatmalıyız

Dışarıdan fındık toplamak için gelecek tarım işçileri için gerekli tedbirleri alacaklarını kaydeden Öztürk: “Fındık toplama sorunumuz var bizim. Bu yıl şehir dışından işçi gelecek mi gelmeyecek mi, hangi şartlarda gelecek, hangi şartlarda çalışacak gibi pandemi nedeniyle böyle sıkıntılar oluştu. Öncelikle bu konuyu eski Valimize ilettik. Yeni Valimize de ileteceğiz. Bir ailede ikamet edenlerin aynı bahçede çalışmalarını önereceğiz. Eskiden 3-4 aile gelip bir bahçede çalışıyordu. Şuan da tek ailenin tek bahçede çalışmasını öneriyoruz. Çünkü daha az hasarla bu durumu atlatmamız lazım.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.