FINDIK KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR..  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
FINDIK KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR..

FINDIK KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR..

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -6.07.2020
FINDIK KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR..
- A +

TÜRKİYE 10 AYDA 2 MİLYAR DOLARDAN FAZLA KAZANDI

 Türkiye fındıktan 10 aylık fındık ihracat döneminde 2 milyar doları aşkın gelir elde etti. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç, “Bu sonuçlar Türk Fındık İhracat Sektörü ve İhracatçıları için büyük bir başarıdır.” dedi.

 Fındık ihracatı rekora gidiyor. Türkiye’den 10 ayda ihraç edilen fındıktan elde edilen döviz miktarı 2 milyar doları geçti. 1 Eylül-30 Haziran döneminde 193 bin 173 tonu natürel ve 118 bin 316 tonu işlenmiş toplam 311 bin 499 ton fındık ihraç edilerek 2 milyar 090 milyon 959 bin dolar döviz elde edildi.

Geçen yıl aynı dönemde 244 bin 743 ton (İşlenmiş natürel) fındık ihraç edilmiş 1 milyar 329 milyon 862 bin dolar gelir sağlanmıştı. Bir önceki dönem de ise 256 bin 046 ton(işlenmiş natürel) fındık ihraç edilmiş 1 milyar 601 milyon 124 bin dolar döviz ülkeye giriş yapmıştı.

SONUÇ TÜRK İHRACAT SEKTÖRÜNÜN TÜM PAYDAŞLARI İÇİN BİR ZAFERDİR

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç, sezon sonuna kadar 2.2 milyar dolar ihracat geliri elde etmeyi düşündüklerini söyledi.

Sevinç ihracat rakamlarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu;

Bu sonuçlar Türk Fındık İhracat Sektörü ve Türk Fındık Sanayici / İhracatçıları için büyük bir başarıdır. Bu başarıda elbette ihracatçılarımız kadar başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, önce politikaları dünya dengelerini ve üreticiyi gözeterek erken açıklayan Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin yanında fiyat regülasyonunu büyük oranda doğru yöneten TMO’nun da payları taktire şayandır.

Ayrıca her platformda tüm ihracatçıların yanında olan ve bütün taleplerimizi dinleyip sonuca ulaştıran Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN’a da müteşekkiriz. Özetle başarı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nindir.

- YÜKSEK REKOLTE KORKUSU YIKILDI

2019 Yılı Fındık Rekoltesinin 800.000 tondan fazla olduğu gerçeği ve önceki yıldan kalan devir miktarı ile oluşan korkular, ihracatçılarımızın olağanüstü mahareti ve uluslararası talep desteği bir hüsran değil, korku duvarlarının yıkıldığı rekor yılına dönüştü. Ayrıca yüksek rekolteye rağmen oluşan iyi fiyatlar ile üreticilerimizin de kazançlı bir sezon geçirmesi mutluluğumuzu daha da arttırdı.

- KIRMIZI ÇİZGİMİZ ÜRETİCİ MEMNUNİYETİDİR

Herkes bilmelidir ki fındık ihracatçıları devletin ve milletin hizmetinde, ayrıca adeta üreticinin pazarlama şirketi konumundadır. Türk fındık ihracatçıları, Türk fındık üreticisinin kazanamadığı müddetçe üretimin süremeyeceği ve pazarın büyüyemeyeceğinin bilincinde olan birikimli ve entelektüel insanlardır.

- ZOR BİR YILA GİRİYORUZ

2020/2021 Fındık İhracat Sezonu’nun ise dalga dalga yayılan pandeminin oluşturduğu talep krizi ile çok zorlu geçeceği şimdiden bellidir. Bu zorluklar;

1. Türkiye’de geçen yıldan düşük olacağı tahmin edilen 2020 ürünü rekoltesine rağmen (ancak beklenenin çok üstünde) rakip üretici ülkelerdeki yüksek rekolteler nedeniyle dünya fındık arz toplamının geçen yıldan yüksek olacağı anlaşılmaktadır.

2. Başta Amerikan Bademi olmak üzere Türk Fındığına çeşitli kategorilerde rakip diğer sert kabuklu yemişler, çok yüksek rekolteler nedeniyle olağanüstü fiyat düşüşleri yaşamaktadır.

Halen pek çok alandaki en büyük rakibimiz ABD Bademi, Türk Fındığının yarı fiyatına yakın olup fiyatlarının daha da düşeceği öngörülmektedir. Bu durum fındığımıza mutlaka olumsuz yansıyacaktır.

3. Pandemi nedeni ile bir talep belirsizliği dönemi yaşanmakta olup bu durumun uzun sürebilecek bir düşük talep dönemine ve durgunluğa evrilme ihtimali mevcuttur.

Unutulmamalıdır ki arz/talep dengesi her türlü iktisadi faaliyetin başat faktörüdür ve daima son sözü bu denge söyler. Bugün piyasalarda yaşanan sıkıntılar da uçuk kaçık senaryolardan değil arz talep dengesinin talep ayağının doğru tahmin edilememesinden kaynaklanmıştır. Bu nedenle yeni sezon politikası oluşturulurken üretici memnuniyeti yanında dünya dengeleri de dikkatle gözetilmelidir.

Türk Fındığı lokal popülist çılgınlıklara terk edilemeyecek kadar değerli ve fındık ihracatı da çok ciddi bir konudur. Ülkemizde binlerce yıllık tarihimizden kaynaklanan mevcut Devlet Aklı’nın en doğru çözümü bulacağına inanıyoruz.

Türk fındık ihracatçılarının hükümetin ilan edeceği Politikalar sonrasında yine tüm zorlukları aşarak yeni rekorlar için koşacağından aziz milletimiz emin olmalıdır.

Yorumlar

Yorumlar
nedense c.başkanı ,tarım bakanı ve tmo ya teşekkür etmiş te bu teşekkür ettiği konularda ÜRETİCİ yi bu ihraç ürününde paydaş görmemişki adını bile anmamış..tmo bizden 16.5 tl 18 tl aralığında aldığı fındığı ortalama 25 tl ye sattı..yine üreticiler olarak biz ayazda kalırız...siyasilerle ihracatcılar kolkola fiyatı düşürürler ,ihracatçı kazanır,ferrore kazanır;bize de Azizsofya kalır...
Fındık fiyatı nın nekadar olduğu yazılmamış.? 24 tl nin altında da olmaması gerektiğini düşünüyorum. Saygılar