Back To Top
Fatih Sondaj Başlıyor

Fatih Sondaj Başlıyor

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -27.06.2020
Fatih Sondaj Başlıyor
- A +

Batı Karadeniz Bölgesi Akçakoca Ereğli açıklarında  sondaj faaliyeti gerçekleştirecek olan FATİH SONDAJ GEMİSİ Trabzon’dan yola çıktı. Giresun’a ulaşan geminin en ge. 2-3 gün içerisinde bölgemizde olacağı tahmin ediliyor.

Karadeniz’de Sondaj çalışması için İstanbul’dan yola çıkan ve 1 Haziran’dan bu yana Trabzon limanında bulunan Fatih Sondaj gemisinin çalışmalarının tamamlanarak Akçakoca Ereğli açıklarında bulunan Tuna - 1 kuyusunda  sondaj çalışması yapmak için  yola çıktığı öğrenildi.

7 adet Römorkör ile açığa alınan ve 36 saatlik bir çalışmayla pervanelerini indirerek tanklarına su alma işlemini tamamlayan gemi, Batı Karadeniz’e  doğru yola çıktı.

 Fatih Sondaj gemisinin bölgemizde yürüteceği açıklamayla ilgili olarak açıklama yapan  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'deki ilk sondajına 15 Temmuz'da Batı Karadeniz Akçakoca -* Ereğli açıklarındaki Tuna-1 lokasyonunda başlayacak. Ekibimiz 1 yıldır Karadeniz'de sismik sondajları yürütüyordu ve oradaki veriler değerlendirildi. Denizin derinliği yaklaşık 2 bin metre, sondaj derinliğimiz de 3 bin 500 - 4 bin metre olacak." ifadelerinde bulundu.

FATİH SONDAJ GEMİSİ ÖZELLİKLERİ

Fatih, önceki adıyla Deepsea Metro II, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın sahibi ve işletmecisi olduğu ultra derinsu sondaj gemisidir. 2011'de Güney Kore'de inşa edilen gemi, 229 m uzunluğundadır. Denizlerde 12.120 m derinlikte sondaj yapabilmektedir.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni