Back To Top
Batı Karadeniz için deprem uyarısı

Batı Karadeniz için deprem uyarısı

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -19.06.2020
 Batı Karadeniz için deprem uyarısı
- A +

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi uzmanı Doç. Dr. Bülent Özmen, Kuzey Anadolu fayında 7 ve üzeri büyüklükte bir depremin olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyerek, fay hattı ve sınırında bulunan Düzce, Bolu ve Kastamonu'nun, deprem risklerinin azaltılması noktasında üzerine düşen çalışmaları eksiksiz uygulaması gerektiğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi uzmanı Doç. Dr. Bülent Özmen, sosyal medyada katıldığı bir canlı yayın programında, Kuzey Anadolu Fayı'nın hem dünyanın hem de Türkiye'nin en önemli aktif faylarından biri olduğuna işaret etti. Türkiye'nin ve dünyanın en aktif faylarından biri olan ve büyük deprem üretme ihtimali oldukça yüksek olan Kuzey Anadolu Fay Zonu, Düzce, Bolu ve Kastamonu sınırları içinden geçtiği için fay hattı üzerinde bulunan yerleşim yerlerinin deprem risklerinin azaltılması çalışmalarına gereken önemi vermesi ve bunları tavizsiz bir şekilde uygulaması gerekir" dedi.

7 VE ÜZERİ DEPREM OLMA İHTİMALİ OLDUKÇA YÜKSEK

Bingöl, Karlıova'dan başlayan ve Marmara'ya, buradan Ege'ye uzanıyor ve oldukça aktif. Kayma hızı yılda ise 2,5 santimetre civarında, çok sık aralıklarla büyük bir deprem üreten bir faydan bahsediyoruz. 1939-44 yılları arasında da bu fay üzerinde 5 büyük deprem meydana geliyor. Bingöl'den Bolu'ya kadar oluşan depremlerde Kuzey Anadolu Fayı parça parça kırılıyor. Bu nedenle tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamak gerekiyor uyarısını yaptılar.

 FAY HATTINA YAKIN OLAN 3 İLÇEDE RİSK YÜKSEK

6,5 - 7 büyüklüğündeki bir depremin meydana gelmesi halinde Kastamonu'da ciddi etkiler oluşturacağını ifade eden Doç. Dr. Özmen, "Kastamonu'nun bir kısmı sağlam zemin üzerinde bulunurken sağlam zemin üzerinde olmayan konutlar da var. Hem Kastamonu'nun merkez ilçesi hem de merkez ilçenin güneyinde ve Kuzey Anadolu Fayına yakın bir uzaklıkta bulunan Tosya, İhsangazi ve Araç ilçelerinin olası bir depremden ciddi bir şekilde etkilenme ihtimali oldukça yüksektir. Kastamonu biz deprem açısından rahatız bir çalışma yapmamıza gerek yok gibi bir algıya kapılmamalı. Türkiye ve dünyanın en büyük deprem üretme potansiyeline sahip bir faya yakın uzaklıkta bulunan Kastamonu'da deprem risklerinin azaltılması için gereken çalışmaların tavizsiz ve titiz bir şekilde uygulanmasında fayda olacaktır. Yeni deprem tehlikesi haritasının Kastamonu'da yapılacak olan çalışmaları nasıl etkileyebileceği konusunda da vakit geçirmeden çalışmalar yapılması çok yararlı olacaktır" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorumlar
gazetede verdiğiniz haberin Doç.Dr. özmen imzalı haberin hiç bir doğruluğu ve bağlayıcılığı yoktur. zira hocanın elinde böyle bir çalışma, veri ve ölçümde yok. neye göre yazar çizer konuşurlar anlamış değilim. varsa elinde doğru ve güvenilir ölçüm değer analiz başım gözüm üstüne. insanları durduk yere tedirgin etmek ve kendi reklamını yapmaktan başka bi değeri yok. Bolu Kuzey - Düzce Kuzey - Akçakoca ve Karasu Kuzeye doğru yani Karadeniz çok az bir hareketlilik var ama bu en fazla 3.3 bir güç üretir. kısaca risk ve deprem yok Akçakocada. Selamlar