Back To Top

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vaka sayısı 492'ye ulaştı

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vaka sayısı 492'ye ulaştı

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -16.06.2020
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vaka sayısı 492'ye ulaştı
- A +

 Türkiye'de bu yıl kenelerin erken görülmesi ile Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakası sayısı şimdiden 492'ye ulaştı. 18 hasta ise hayatını kaybetti.

Dünya genelinde 30'dan fazla ülkede görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, Türkiye'de de İç Anadolu'nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yoğun olarak görülüyor. Bu yıl kenelerin erken görülmesiyle birlikte yaşanmaya başlanan KKKA vakası sayısı gün geçtikçe artıyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 16 Haziran itibariyle Türkiye genelinde toplam vaka sayısı 492'ye ulaştı. Kene vakalarından hayatını kaybedenlerin sayısı ise ülke genelinde 18 oldu.

SADECE SİVAS'TA 115 VAKA GÖRÜLDÜ

Türkiye'de KKKA hastalığında önemli tedavi merkezlerinden biri olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ise baharın başlamasından bugüne kadar 115 vaka görüldü. Tedavi gören hastalardan 8'i hayatını kaybetti, 83 hasta ise sağlığına kavuştu.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, Sivas'ın yanı sıra, Tokat, Yozgat, Giresun gibi çevre illerden gelen hastaların tedavileri yapılıyor. Dünya genelinde 30'dan fazla ülkede görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, Türkiye'de de İç Anadolu'nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yoğun olarak görülüyor. Bu yıl kenelerin erken görülmesiyle birlikte yaşanmaya başlanan KKKA vakası sayısı gün geçtikçe artıyor.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.