Back To Top
Düğün planı yapan gençlere kötü haber var...

Düğün planı yapan gençlere kötü haber var...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -31.05.2020
Düğün planı yapan gençlere kötü haber var...
- A +

 Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs sürecinde düğün yapmayı planlayan vatandaşların merak ettiği soruları cevapladı. Özlü, kapalı salonlar için planlanan düğünler ile konferans, toplantı ve kongre gibi organizasyonları yakın zamanda yapılmasının riskli olduğunu söyledi.  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi profesör doktor Seçil Özkan ise, her şey yolunda giderse 11 temmuz tarihinden itibaren düğünler yapılabilir dedi.

KAPALI ALANDA DÜĞÜN YAPAMAYIZ

Prof. Dr. Özlü,"Düğünlerle ilgili salonların açılacağı tarih belli değil. Bu konuda karar verecek olan makam değiliz. Şu bir gerçek kapalı mekanlarda düğün, kongre, toplantılar yakın zamanda olacak gibi gözükmüyor. Ortam güvenilir değil. Biliniyor ki geleneklerimiz icabı düğünlerimiz kalabalık oluyor ve bu durumda sosyal mesafe ortadan kalkıyor. Bu pandemi sürecinde rutine uygun düğünler yapamayız.

SALON SAHİPLERİ FORMÜL DÜŞÜNSÜN

Özlü, şöyle dedi: "Misafirlerimiz başka şehirlerden gelecek, bu ayrı bir risk. Tahmin etmediğimiz bir durumda örnek veriyorum 500 kişinin karantinaya alınması gerekebilir. Mutluluğu paylaşalım derken kabusun içine girebiliriz. Benim tavsiyem aile içinde sade olacak düğünlerde açık hava kullanılabilir. Sosyal mesafeyi korursak açık mekanlarda düğün yapılabilir. Düğün salonları sahipleri durumu riske atmamak için yeni formüller düşünebilir."

EVLENECEK ÇİFTLER İÇİN UMUTLANDIRAN TARİH 11 TEMMUZ

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi profesör doktor Seçil Özkan ise, Evlenecek çiftlerin merakla beklediği "Düğün sezonu ne zaman açılacak?" sorusuna , "Normalleşme takviminin 8. haftası yani 11 temmuzdan sonra da bu tür toplu düğün organizasyonları yapılabilir. Bunlar yapılırken de maske, hijyen ve sosyal mesafe kuralına uyulmalı. Ancak bu söylemlerimin hepsi rakamlara bağlı" dedi.

Özkan, “ Her şey yolunda gider ve salgın eğrisi aşağı yönlü giderse normalleşme takviminin başladığı tarihten itibaren ilk 4 hafta sonunda 50 kişilik organizasyonlar yapılabilir" diye konuştu.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni