Back To Top
“Bahçeye Gel Bahçeye, Dolu Fındık Bulursun”

“Bahçeye Gel Bahçeye, Dolu Fındık Bulursun”

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -19.05.2020
“Bahçeye Gel Bahçeye, Dolu Fındık Bulursun”
- A +

 Ulusal Fındık Konseyi Başkanı (UFK) Sebahattin Arslantürk fındığın güzel para ettiğini, pazarının olduğunu bu yüzden çok üretip çok kazanmamız gerektiğini söyledi.

Fındık yavaş yavaş dallarda yerini almaya başladı fakat rekoltenin geçtiğimiz seneye kıyasla daha az olması olasılığına karşı fındık üreticilerinin bahçelerine girerek verimi arttırmak amacıyla çaba sarf etmeleri istendi.

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, TÜİK’in yayınladığı son verilere göre ülkemizde 728 bin hektarlık bir alanı kaplayan fındık bahçeleri bulunduğunu fakat ortalama verimin dekarda 100 kg’ın  altında olduğunu belirterek  “Fındık bir dünya ürünü. En fazlası da, en iyisini de bizde. Ama son 10 yılın ortalamasına göre yıllık 650 bin ton dolayında fındık üretiyoruz. Bu miktar artık yetmiyor” diyerek yaptığı açıklamada sözlerine şunları ekledi:

“Gerçek ortada. Bu ihraç sezonunda dış piyasa fındık satışımız 330-340 bin ton iç, yani 660-680 kabukluya tekabül eden bir miktar olacak. Bu fındık ihracat tarihinin rekoru demektir. Bu da gösteriyor ki, ortalama üretimimiz iç tüketimi bırakın, nerede ise ihracata yetmeyecek durumda. Onun için daha çok çalışmalı, daha çok üretmeli, daha çok satmalı ve daha çok kazanmalıyız. Bunun için de üreticimiz bahçesindeki fındığa emek vermeli, bakım yapmalı, hastalıklarla mücadele etmeli ve dekarda üretime ilk etap da asgari 150 kilonun üzerine çıkarıp, toplamda yıllık üretimimizi 1 milyon tonun üzerine taşımalıdır. Kaliteli olarak yapılacak bu üretimi Türk ihracatçısı rahatlıkla satar.”

“Emeksiz Kazanç Olmaz”

Aynı zamanda Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı da olan Sebahattin Arslantürk, Trabzon’un Yomra ilçesine bağlı İkisu köyünde oluşturulan örnek bahçede yabancı ot temizliği yaparken, fındık üreticilerine seslendi:

“Bundan 17 yıl önce bir Ordu eserinden esinlenerek, ‘Bahçeye gel bahçeye, Dolu Fındık Bulursun’ türküsü ile yola çıktığımız fındıkta verim ve kaliteyi arttırma mücadelesi ile bahçesine emek veren üreticinin verimi artıyor, para kazanıyor. Türkiye kazanıyor. Onun için fındığın dalda yaratılmasının ilk aşamasını yaşadığımız şu günlerde hastalık ve zararlıları karşı mücadele edelim. Külleme, kahverengi ve yeşil kokarca ile mücadele verelim. Ama bunu bilinçli yapalım. Uzmanlarından bilgi alalım, danışalım.”

Arslantürk açıklamasını şu sözlerle bitirdi; “İşte gerçek ortada. Türkiye 2019 yılında 800 bin tona yakın fındık üretti. Fiyat 15 liradan başladı, 24 liraya kadar çıktı. Neden çıktı? Pazarı var, satılıyor. O zaman niye daha fazla üretip, daha fazla kazanmak için çaba sarf etmeyelim. Bunun için bahçelerimize girelim, fındığa emek verelim. Emeksiz kazanç olmaz.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.