Back To Top
Ankara Ankara Duy Sesimizi! Belediyelerde maaş ve hizmet krizi...

Ankara Ankara Duy Sesimizi! Belediyelerde maaş ve hizmet krizi...

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -12.05.2020
Ankara Ankara Duy Sesimizi! Belediyelerde maaş ve hizmet krizi...
- A +

 COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında kira, Su, emlak, doğalgaz ve çevre temizlik  gelirleri sıfıra inen belediyelere, bir tırpanda İller Bankası’ndan geldi. İller Bankası, belediyelere gönderdiği  genel bütçe paylarını neredeyse sıfıra indirdi.

Alınan bilgiye göre,  belediyelere genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamı üzerinden ayrılan  payların, Nisan ayında yeterli miktarda  vergi toplanamadığı gerekçesi ile iyice küçüldü. Milletvekilleri Fahri Çakır, Ayşe Keşir ve Ümit Yılmaz’a  seslenen belediye başkanları, Ankara’da gerekli girişimleri başlatmasını istediler.

İller Bankasınca 2020 yılı Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında hiçbir kesinti yapılmayarak, genel bütçe vergi gelirlerinden ödenecek paylar için kesinti oranının yüzde sıfır olarak uygulanacağı açıklanmasına rağmen; İller Bankası kurala uymayarak önce kendi alacağını tahsil edip geriye kalan parayı belediyelerin hesabına yatırdı. Yapılan işlemi hukuka aykırı olduğunu söyleyen belediye başkanları ne yapacaklarını şaşırmış vaziyetteler.

Belediyelerin, salgın önlemlerinden çok önceki süreçte zaten mali yapılarının bozulduğunu, birçok belediyenin  mali imkansızlıklarla mücadele ettiğini dile getiren başkanlar,  özellikle  COVID-19 salgını nedeniyle alınan bazı tedbirlerin belediyelerin gelir yapısını  doğrudan etkilediğini, tahsilat yapamaz duruma geldiklerini belirttiler.

Son aylarda belediye çalışanlarının maaşını ödeyemedikleri gibi, genel hizmet üretmekte güçlük çektiklerini söyleyen belediye başkanları, Cumhurbaşkanlığı Kararı ortada iken İller Bankasının belediyelere gönderdiği paylardan kesinti yapmasının yanlış olduğunu belirterek, payların Cumhurbaşkanlığı Kararı doğrultusunda “sıfır kesinti” ile gönderilmesini istediler.

 Belediyelerin,  temizlik hizmetlerinden çöp toplama ve nakil hizmetlerine, ambulans, COVID-19 salgınıyla  nedeniyle sağlık malzemesi desteği ve defin hizmetlerinden muhtaçlara yardım ve gıda desteğine kadar birçok faaliyeti icra etmek zorunda olduğunu söyleyen başkanlar, tamtakır kasa ile hangi hizmeti üreteceğiz? Diye sordular.

Tek gelir kaynağı İller Bankası payları haline gelen belediyelerin paylarının, en azından salgınla mücadele kapsamında istisnasız bir şekilde ve kesinti yapılmadan gönderilmesinin hayati derecede önemli olduğu söyleyen başkanlar, bunun aksine davranışın, belediyelerimizin hareket kabiliyetini kısıtlayacağı, maaş ödeyemez ve hizmet üretemez noktaya  geleceklerini ifade ettiler.

AK Parti ve MHP’li  bölge milletvekillerine seslenen başkanlar, İller Bankası yetkililerini Cumhurbaşkanlığı Kararını istisnasız uygulamaya ve belediyelerin paylarını hiçbir kesintiye tabi tutmadan tahakkuk ne ise o miktarda göndermeye, kestikleri miktarları da iade etmeleri için Ankara’da girişimde bulunmaya çağırdı.

Yorumlar

Yorumlar
VATANDAŞ 13.05.2020 - 10:22:22
Sayın Yanmaz gelir gelmez para yok diye suya %50 zam yaparak siz vatandaşın zaten anasını ağlattınız.Görün bakalım nasıl oluyormuş.Sonrada milletin aklınla dalga geçer gibi 3 tirilyona Gemicik alıyorsun.Adama sormazlar mı bu ne samimiyetsizlik ciddiyetsizlik ne oldu gömü mü buldunuz .O zaman su zammını geri alın.Ama sizi tarih yazacak.Boşuna oy vermişiz size
Gelir gelmez yaptığınız %50 şu zammına sayın! Akçakoca'da belediye var mı?
yeni