Back To Top
PAZAR BİLGİSİ OLSUN...;

PAZAR BİLGİSİ OLSUN...;

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -11.05.2020
PAZAR BİLGİSİ  OLSUN...;
- A +

 FINDIK YEMEK.....İsviçre'de bir klinikte hekimin hastasına her akşam bir avuç FINDIK. yemesini önermesiyle  incelemiştim ilk kez,çocukluğumuzun fındıkını..sonrasında bacak krampları olan hastalarımda magnezyum seviyesi hafif düşükse,önerdim.Ve bugün 82 yaşında yıllardır bacak krampları olan bir hastam mutlu mutlu geldi,size hep dua ediyorum diye,niye  dedim,güldü,artık akşamları fındık yiyorum,krampta yok, kalp rahatsızlığı da daha da mutluyum dedi...

FINDIK. yemek neden mi önemli?

FINDIK  B, E, K vitamini ,omega 3 ve Omega 6 ,manganez, magnezyum demir, bakır, E vitamini ve çinkodan zengindir.

FINDIK protein içeriği; bedene dışardan alınması şart olan (fenilalanin, triptofan, metiyonin) gibi temel (esansiyel) amino asitler açısından çok zengindir.

Triptofan; noreadrenalin, serotonin ve GABA gibi beyin biyokimyasal düzeninde düzenleyicilerin ön maddesidir.

Noradrenalin eksikliği dikkat dağınıklığına neden olur. Serotonin eksikliği anksiyete, kaygı hali ve depresyona neden olur.

FINDIK IN zengin olduğu amino asitlerden biri de arginin’dir.

Arginin C vitamini ve Folik Asit gibi; nitrik oksit sentezini doğal yoldan artırır. Nitrit oksit (NO) genel olarak damar sağlığı için çok gereklidir.

FINDIK içeriğinde doymamış yağ oranı yüksektir ve kandaki yağları azaltır.kalbe iyi gelir aklımıza gelmeyin bütün yararlı vitaminler içinde mevcuttur.

FINDIK içerdiği Fitosterin (Phytosterin) ile; kolesterolü azaltır, prostat büyümesine  faydalıdır. İDRAR KAÇIRANLAR İÇİN İYİDİR AYRICA 1 KG FINDIK KABUGU BÖBREK TAŞI DÜŞÜRMEYE FAYDALIDIR.

BİR AVUÇ FINDIK günlük magnezyum ihtiyacının %46 sını demirin %28.’ni, manganezin %52’sini, çinkonun %17.’sini ve proteinin yüzde 17si’ni karşılar.

BİR AVUÇ FINDIK DA, 16 mg kadar çinko bulunur.FINDIK alanin, glisin ve glutamik asit gibi amino asitler bakımından da zengindir.

Bazı B vitaminlerini içerdiği gibi kemik sağlığı ve kan pıhtılaşması için ihtiyaç olan K vitaminini önemli bir miktarda da içermektedir.

Arginin;

-Kalp ve damar sağlığı

-Ektra yağların depolanmasının azaltılması

-Beyindeki aktivitelerin hızlandırılması

-Üreme organlarının sağlığı,

-Yaraların çabuk iyileşmesi

için gereklidir.

Ayrıca FINDIK çok etkili bir antidepresandır.

O halde ,kış akşamlarında KAVURUP FINDIK YİYELİM.

Ama önce Paylaşalım

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni