Back To Top
"KARANFİL SAYIMI YANILTICI OLUYOR"

"KARANFİL SAYIMI YANILTICI OLUYOR"

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -27.03.2020
- A +

 TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 4 yıldan bu yana fındıkta rekolte tespitinin çotanak sayımı ile yapıldığını hatırlatarak, "Ne geçmişte ne de bu yıl yapılan karanfil sayımlarını dikkate almayın. Önemli olan bakanlığın yaptığı çotanak sayımıdır." dedi.

Rekolte çalışmalarının Haziran ayı sonu ya da Temmuz ayı başında çotanak sayımı şeklinde yapılacağını aktaran Soydan, karanfil sayımı ile çotanak sayımı arasında %15-20'lik bir yanılma payı olduğunu söyledi.

Bazı sektör temsilcilerinin daha fındık çotanağı büyümeden karanfil sayımına göre fındık rekoltesi açıklayabildiklerini belirten Soydan, bunun kesinlikle doğru bir tahmin olmadığını ifade etti.

"Çotanak sayımı en doğrusu"

Türkiye'deki bazı firmalar bir yana geçmişte yurt dışından bile karanfil sayımına göre rekolte açıklaması yapıldığına dikkat çeken Soydan; "Tarım ve Orman Bakanlığı, 4 yıl önce karanfil sayımına göre resmi fındık rekoltesi açıklamayı yasaklamıştı. Rekolte açıklamaları sadece çotanak üzerinden yapılacak. Her ilde tüm sektörün paydaşlarının temsilcilerinin oluşturduğu komisyon üyeleriyle alanlarda gezilerek çotanak sayımı yapılıp, bir rekolte çalışması gerçekleştirilir. Bu da Haziran ayı sonu ve Temmuz ayı başı gibi olur." dedi.

Karanfil sayımı yapılmasının ardından fındıkta fırtına, kuraklık, fındık kurdu gibi durumlarla fındığın kaybına sebep olacak faktörler olduğunun altını çizen Arslan Soydan, asıl görevlerinin fındığın asıl rekoltesinin ortaya çıkması olduğunu kaydetti.

"% 15-20'lik bir yanılma payı var"

Doğru rekolte için Temmuz ayında yapılacak çotanak sayımını beklemek gerektiğini belirten Soydan, sözlerini şu şekilde tamamladı; "Bazı sektör temsilcileri karanfil sayımı çalışması yapabilir ama resmi bir rekolte açıklamak doğru değil. Ona da itibar etmemek lazım. Çünkü karanfil sayımı ile çotanak sayımı arasında % 15-20'lik bir yanılma payı var. Şuan karanfil sayımına göre fındık vardır veya yoktur demek doğru değil. Yanıltıcı olabiliyor. Gerçek rekolte sayımı çotanak sayımı sonucunda ortaya çıkar. Onu bekleyip, o sayıma itibar etmek lazım."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni