Back To Top
Rusya’ya gönül verenlere çağrı... Gönlünüzü geri alın!

Rusya’ya gönül verenlere çağrı... Gönlünüzü geri alın!

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -23.02.2020
Rusya’ya gönül verenlere çağrı... Gönlünüzü geri alın!
- A +

 ANKARA POSTASI

Rusya başka devletlerle ve halklarla beraber yol yürüme kabiliyetine sahip değil. Tarihinde yok böyle bir şey. Dostluğu, ortaklığı hep sahte olmuştur. İlk fırsatta ihanet etmiştir “dost” dediğine, nesi varsa elinden almıştır “ortak” dediğinin. Yoldaşlığı hep yalan olmuştur. Yolun bir yerinde muhakkak tepesine binmiştir “yoldaş” diye kandırdığının. İmzaladığı anlaşmaların değeri anlaşma kâğıdı ve metin ile imzalarda kullanılan mürekkep kadar olmuştur hep. Çarlığı da böyleydi,  Sovyet’i de. Yeni hali daha 30 senesini doldurmadı, ama daha şimdiden eski hallerinin izinde olduğunu ve kendini yeterince güçlü hissettiği anda uluslararası ilişkilerde ölçü, denge, ahlâk yahut etik namına hiçbir şey tanımayacağını iyice belli etti. ‘Zaten şimdi de hiç tanımıyor’ demeyin; durun, bunlar iyi günler daha!

Batı’yla münasebetleri dengelemek ve Suriye’de manevra sahası kazanmak için Rusya’yla stratejik ilişkiler geliştirmek elzemdi, hâlâ elzem; fakat -dikkat buyurun, “dengelemek” diyoruz- vur deyince öldürmemek gerek. Dengeyi Rusya lehine bozmamak gerek. Hele kurnaz Putin’in delikanlılık ayaklarına aldanıp Batı’yla köprüleri atmayı aklın ucundan bile geçirmemek gerek. Rusya’nın -kesinlikle olmayan, hiç olmamış olan ve bu gidişle olacağa da benzemeyen- insafına mahkûmiyet sonucunu doğurabilecek tavırlardan kaçınmak gerek. Rus haber ajansı Sputnik’in 12 Ağustos 2016 tarihli bir haberi ibretliktir: “Türkiye’nin ABD ve AB ile ilişkilerinin kötü durumda olmasını gerekçe gösteren Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi üyesi İgor Morozov, Moskova ve Ankara’nın mevcut sorunları Moskova’nın istediği koşullarda çözme şansı doğduğunu ifade etti. Türkiye’nin manevra şansı kalmadığını savunan Morozov, Ankara’nın Rusya’dan gelen Suriye sınırını kapatma talebini mutlaka yerine getireceğini vurguladı.”  İşte Rusya’nın Türkiye’yi çekmek istediği yerin resmi! ABD ve AB ile ilişkileri kötü durumda olduğu için Türkiye’nin manevra şansı kalmamış, Rusya artık Türkiye’ye istediği koşulları dayatabilirmiş… Bu sözler, Aleksandr Dugin’in başını çektiği “Yeni Avrasyacılık” akımının Türkiye kolunun gerçekte neye hizmet ettiğini göstermesi bakımından gerçekten ibretlik.

Asıl konuya gelmiş bulunuyoruz: Rus imparatorluğunu günümüz şartlarında yeniden üretmenin adı olan, fakat ülkemizdeki bazı çevrelerce antiemperyalizmin yeni adı gibi takdim edilen “Yeni Avrasyacılık”tan fellik fellik kaçmak gerek. Gelin görün ki propaganda etkili oldu ve asırlardır emperyalizmin / kolonyalizmin en önde gidenleri arasında yer alan Rusya’yı emperyalizme karşı ‘medet’ mercii gibi görme eğilimi yayıldıkça yayıldı. Ne muazzam bir saçmalık! Pragmatizmle kalsa neyse de, düpedüz gönül bağlandı Rusya’ya.

İdlib’deki son gelişmeler, bilhassa iki askerimizin -çok büyük ihtimalle- Rus hava saldırısında şehit düşmesi,  ‘profesyonel’ Yeni Avrasyacıları değilse de o rüzgârdan etkilenerek Rusya’ya gönül veren kimseleri bu sevdadan vazgeçirir mi? İnşaallah.

Tekrar: Rusya’yla -ihtiyatı bir an bile, kesinlikle ve kesinlikle bir an bile elden bırakmamak kaydıyla- tabii ki iyi geçinmeye azmedelim. Avrupa’yla da. ABD’yle de. Ama gönlümüzü ne berikine verelim ne ötekine. Gönlümüz bizde kalsın; Türkiye’de.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni