Back To Top
TMO'NUN FINDIK SATIM FİYATINI 20,50 TL. OLARAK AÇIKLAMASI PİYASAYI NASIL ETKİLER.

TMO'NUN FINDIK SATIM FİYATINI 20,50 TL. OLARAK AÇIKLAMASI PİYASAYI NASIL ETKİLER.

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -15.02.2020
TMO'NUN FINDIK SATIM FİYATINI 20,50 TL. OLARAK AÇIKLAMASI PİYASAYI NASIL ETKİLER.
- A +

 İktisatta bir kural vardır. Arz talebin üzerine çıkmaya başladığı andan itibaren, fiyatlar da ters yönlü hareket etmeye başlar.

Sezon başından beri düzenli bir ivme ile hareket eden fındık ihracatı ve iç tüketim, azalan arz karşısında fiyatları yukarı doğru çekti. TMO'nun elindeki fındığı piyasaya sürmesiyle kısa vadede talep ve arz eşitlenecek ve kısa süreliğine panik satışlarla arz fazlalaşacak. Kural değişmeyecek fiyatlar dalgalanacak. Düşüş kaçınılmaz. Ama bu ne kadar sürer?

Gelin şimdi rakamlara bakalım. 2019 yılı fındık rekoltesi yaklaşık 780 bin ton. Fındık üretimi yapılan ülkelerde Türkiye hariç fındık çok az. Dünya fındık talebi neredeyse tümüyle Türkiye'ye yönelmiş durumda. 01 Eylül 2019 tarihinde başlayan sezonun 24. haftasındayız ve yaklaşık 210 bin ton iç fındık (420 bin ton kabuklu fındık) ihraç edilmiş durumda Türkiye'nin iç fındık tüketim ortalaması yıllık 100 bin ton kabuklu fındık. Haftalık tüketime oranladığımızda 48 bin ton fındıkta iç tüketime gitmiş sayılır. Yani fındığın çoğu harcanmış geriye TMO nun elindekilerle yaklaşık 300 bin ton fındık kalmış gözüküyor. Yeni sezona 28 hafta gibi bir zaman var. Bugünden itibaren sezon sonuna kadar piyasanın 350-380 bin ton fındığa ihtiyacı var.

Haftalık 6 bin ton iç(12 bin ton kabuklu ) fındık ihracatı, ve 2 bin ton iç tüketim ortalaması ile TMO'un elindeki fındık ancak 6 hafta yetebilecektir. Kademeli olarak zamana ve fiyata göre satış yaparak piyasayı düzenlemek varken arzını birdenbire bozarak bomba yüklü bir aracın pazar yerine dalması gibi sabote etmeye ne gerek vardı. Piyasaya kontrollü bir şekilde girilmediğinde zaten %80 i ihraç edilen bir ürünü değerinin altında satışına müsade ederek ülkeye girecek dövizi azaltacaksınız hemde gelecek sene üreticiden fındık alımında kullanılabilecek önemli bir kaynak ziyan olacak.

Velhasıl piyasanın önündeki tek engel TMO'nun stoğu eriyene kadar 2-3 ay sürecek dalgalı bir piyasaya hazır olun. Panik yapan kaybeder.

Yılmaz BİNDAŞ

Birtaş Gıda Tar.Ür.Ltd.Şti-Bindaş Fındık

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni