Back To Top
FİYATI DÜŞÜRMEK İÇİN TMO'YU SATIŞA ZORLUYORLAR

FİYATI DÜŞÜRMEK İÇİN TMO'YU SATIŞA ZORLUYORLAR

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -4.02.2020
FİYATI DÜŞÜRMEK İÇİN TMO'YU SATIŞA ZORLUYORLAR
- A +

İhracatçıların TMO’nun elindeki fındığı satışa çıkarması gerektiği yönündeki açıklamalarını değerlendiren uzmanlar,  “İhtiyaçları olduğu için değil fiyatları düşürmek için TMO'yu satışa zorluyorlar.” dedi.

Fındık ihracatçıları tarafından TMO’nun elindeki fındığı satması gerektiği yönündeki açıklamaları değerlendiren Özenginyurt Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Enginyurt, “Gerçekten fındığa ihtiyaç olsa 2 aydır ‘fındık bulamıyoruz ihraç edemiyoruz’ diyen ihracatçıların 2 aydır haftalık ihracatın gidişatına bakınca geçtiğimiz yılların yüzde 5 üzerinde ihracat yaptıklarını görüyoruz. İhracatçı için fındığın bitti ise ve fındık bulmakta zorluk çekiyorsa en az 1 ay ihracatın haftalık fark edilir seviyede azalması lazım. Ama bakıyoruz ki ihracat geçmiş yıllara göre son 2 aydır yüzde 5’in üzerinde ihracat yapılmış. Demek ki fındık var ve bulunabiliyor ve ihracat yapılıyor. Fındık bulamıyor ve piyasada bittiyse 2 aydır bu fındık nereden çıkıyor.” diye sordu.

TMO ESKİ HATAYI TEKRARLAMAMALI

“TMO'ya geçtiğimiz 2 yılda aynı şekilde mal bulamıyoruz ihracat yapamıyoruz dediler, TMO'ya fiyat açıklattılar ve piyasada fiyatlarda düştü.” diyen Enginyurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Sonra ihtiyaçları olana kadar TMO'dan fındık almadılar. Ne zamanki ihtiyaçları oldu o zaman TMO'dan fındık almaya başladılar. TMO’nun aynı hataya düşmemesi için önümüzdeki haftalardaki ihracat rakamlarını iyi takip ederek fındık satış kararını ona göre vermesi gerekiyor. Böylece TMO'nun kararlılığı ve duruşunu bundan sonra her kesimin anlaması lazım. Şunu hatırlatalım ki TMO eski TMO değil. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi devlete ve millete külfet ve zarar veren bir kurum değil. Aksine 2 yıldır devletin ve milletin menfaatine ve karını düşünen bir kurum.”

 

 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.