Back To Top
FINDIKTA YENİ HEDEF KUZEY AFRİKA

FINDIKTA YENİ HEDEF KUZEY AFRİKA

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -17.01.2020
FINDIKTA YENİ HEDEF KUZEY AFRİKA
- A +

 Dünya fındık üretiminin yüzde 70’lik bölümünü tek başına karşılayan Türkiye’nin fındığın dünyadaki üstünlüğünü korumak, imajını güçlendirmek ve ihracatını artırmak için, Çin ve Rusya’dan sonra Kuzey Afrika ülkelerine yönelindi.

 İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB), fındığın dünyadaki imajını güçlendirmek ve ihracatını artırmak için, Kuzey Afrika ülkelerinde de tanıtım atağına geçti.

İFMİB açıklamasına göre, birlik, Türkiye Tanıtım Grubu'nun (TTG) desteğiyle ABD, Çin ve Rusya’dan sonra, Kuzey Afrika ülkelerinde de tanıtım faaliyetlerine başlıyor. Dünya fındık üretiminin yüzde 70’lik bölümünü tek başına karşılayan Türkiye’nin fındığın dünyadaki üstünlüğünü korumak, imajını güçlendirmek ve ihracatını artırmak için yapılacak tanıtım projesine, Kuzey Afrika ülkelerinden Tunus ve Cezayir'de başlandı.

Birliğin ihracatını 2020 yılında 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefleyen İFMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Gören ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kuzey Afrika ülkeleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak, pazar ile ilgili ön bilgi almak için Fındık Tanıtım Grubu kurucularından, Eski Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan ile bir araya geldi.

TANITIM ÇALIŞMALARI İHRACATA YANSIYOR

Açıklamada görüşlerine yer verilen İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, Fındık Tanıtım Grubu (FTG) tarafından geçmişte yapılan reklam ve tanıtım faaliyetlerinin meyvelerini verdiğini belirterek şunları kaydetti:

"Belirlediğimiz hedef pazarlarda başarılı sonuçlar elde ettik. Bu çalışmalardan elde edilen deneyimler ışığında ve oluşturulan birlik, beraberlik ruhu ile yeniden Türk fındığını tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Fındık ihracatçıları olarak, FTG çatısı altında tüm dünyada etkili çalışmalar yaptık. Yeniden aynı heyecan ile çok daha ileri noktalara ihracatımızı taşımak için öncelikli hedef pazarlarımıza yönelik fındık tanıtım projelerine başladık. 2019 yılında Cezayir'e yaklaşık 4, Tunus’a ise 5.5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2018 yılı ile kıyasladığımızda buralarda ihracat artışından bahsedebiliriz. Bu ülkelerdeki ihracat potansiyelini gördüğümüz için bu ülkelere yönelmeye karar verdik."

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni