Back To Top
Aralık ayında normalin 2 katı yağış aldık

Aralık ayında normalin 2 katı yağış aldık

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -5.01.2020
Aralık ayında normalin 2 katı yağış aldık
- A +

Akçakoca bölgesi, kurak geçen eylül,ekim ve kasım aylarının ardından aralık ayında mevsim normallerinin üzerinde yağış aldı.

Batı Karadeniz bölgesini içine alan Akçakoca, Karasu, Kocaali, Alaplı , Ereğli, Düzce ve Zonguldak bölgeleri kurak geçti Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yayınladığı son verilerde, ,  Kurak geçen sonbahar mevsiminin ardından, Aralık ayı yağışları ülke genelinde normaline göre artış gösterdiğini açıkladı.

 Türkiye genelinde Aralık ayı yağışları normaline göre artış gösterdi. Aralık ayında Kayseri ve Konya'nın güneyi, Mersin, Adana, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ çevreleri ve  Akçakoca, Düzce ve Sakarya ilinin  kuzey kesimlerinde yağışlarda normallerine göre yüzde 100'den fazla artış kaydedilirken, İstanbul'un batı kesimleri, Tekirdağ, Edirne'nin kuzeyi, Kırklareli'nin güneyi ile Artvin, Erzurum, Bayburt çevrelerinde ise normallerine göre yüzde 40'tan fazla azalma meydana geldi.

2019 yılı Aralık ayı yağışı 95.3 mm olarak gerçekleşti, normali 76.8 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 126.7 mm'di. Yağışlarda normale göre yüzde 24 artış meydana gelirken, geçen yıl aralık ayı yağışlarına göre yüzde 25 azalma gerçekleşti.

Karadeniz Bölgesi...

Bölgenin Aralık ayı yağış ortalaması 62.2 mm, normali 72.3 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 96.4 mm'dir. Yağışlarda normaline %14 ve geçen yıl aralık ayı yağışlarına göre %36 azalma gerçekleşti.

Marmara Bölgesi...

Marmara bölgesinin Aralık ayı yağış ortalaması 70.3 mm, normali 96.4 mm ve geçen yıl yağış ortalaması 115.0 mm.

Yağışlarda normaline göre yüzde 27 ve geçen yılın aralık ayı yağışlarına göre yüzde 39 azalma gerçekleşti.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.