Back To Top
Yerli otomobilin hangi şehirde üretileceği belli oldu!

Yerli otomobilin hangi şehirde üretileceği belli oldu!

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -27.12.2019
Yerli otomobilin hangi şehirde üretileceği belli oldu!
- A +

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla yerli otomobil üretim tesisi Bursa'da kurulacak. Yatırımın süresi başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019'dan itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Elektrikli otomobilin üretimi 5 modelde, yılda 175 bin adet olacak. Üretim tesisinde 300'ü nitelikli toplam 4 bin 323 kişi istihdam edilecek.

 Bursa’da yapılacak olan fabrikaya “Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı” sağlanacak. 13 yıl içinde yatırımın yapılması öngörülürken süre aşımı halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 13 yılın yarısı kadar daha ek süre verebilecek.

Komple yeni yatırım olarak yapılacak projede sabit yatırım tutarı 22 milyar lira olarak belirlendi. Yerli otomobilin fabrikasında 4323 ilave istihdam olacak ve 300 kişilik de nitelikli personel olacak.

5 ayrı model elektrikli otomobil üretimi yapılması planlanırken yıllık 175 bin adet üretim planlanıyor.

Devletin sağlayacağı destekler ise gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, gelir verisi stopajı desteği, niteklikli personel desteği, faiz ve kar payı desteği, yatırım yeri tahsisi ve alım garantisinden oluştu.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni