Back To Top
ÜMİT YILMAZ, BETON SANTRALİ ve ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI

ÜMİT YILMAZ, BETON SANTRALİ ve ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -16.12.2019
ÜMİT YILMAZ, BETON SANTRALİ ve ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI
- A +

 ÇED Yönetmeliğine göre beton santralleri hakkında ÇED raporu gereklidir ya da gereksizdir kararları verilmek zorundadır.

Bu raporu hangi bakanlık veriyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya bakanlığa bağlı bölge müdürlükleri.

Doğancılar Köyünde yapılacak beton santrali için bakanlığın ÇED raporu gerekli değildir kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ya da bölge müdürlüğünce verilmemiştir.

Çünkü aynı yönetmeliğe Çevre ve Orman Bakanlığı sınırlarını belirleyerek yetki genişliği esasına göre valiliklere devredebiliyor.

Akçakoca Demir-Çelik İhtisas OSB’si için ÇED raporu gerekli değildir kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetki devri neticesinde Düzce Valiliğince verilmişti.

Üstelik OSB’de kurulacak olan tesislerin neredeyse tamamının ÇED raporu gerekli tesisler olacağı bilinmesine rağmen.

Doğancılar Köyünde kurulmuş olan beton santralinin ÇED gerekli değildir kararı da Düzce Valiliğince verilmiştir.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz beton santraline ÇED raporu gerekli değildir kararından sonra verilen ruhsatın arkasında kimler olduğunun sorusunu bu iki ÇED raporu gerekli değildir kararının nasıl ve kimler tarafından verildiğini tespit ederek bulabilir.

Eğer bir milletvekili bu kararlara ulaşamıyorsa sıradan yurttaşlar hiç ulaşamazlar demektir.

Bu soruyu sormak yerine Çevre Bakanlığından niçin ÇED Raporu kararının Düzce Valiliğine yetkisine devredildiği ile alakalı raporu istemek/bulmak daha netice verici olurdu.

Daha sonra da Düzce Valiliğinin bu kararı hangi kıstaslara ve kimlerin imzaları neticesinde verildiğini öğrenmek işin ikinci aşaması olurdu.

Ümit Yılmaz’ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sorudan sonra gelecek cevap muhtemelen tatminkâr olmayan bir cevap olacaktır.

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Düzce Valiliğine devrettiği yetkileri gereğince Düzce Valiliği yetkili birimlerince alınan karara istinaden” falan filan diye devam eden bir cevap.

Böyle bir cevapta ancak havanda su dövmeye yarayabilir.

Yapılması gereken Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ÇED raporu mevzusunda yetki devrini Düzce Valiliğine verdiği karara ve Düzce Valiliğinin ÇED gerekli değildir kararına karşı idare mahkemesinde dava açmak olmalıydı.

Bu davanın mahalli bileşenlerle birlikte açılması çok daha etkili olurdu.

Mesela Düzce Ziraat Odası Şubesi ile işbirliği yapmak gibi.

 

Ümit Yılmaz’ın gösterdiği duyarlılığı elbette ki takdir etmek gerekir ancak bugüne kadar yapılanlar boşa kürek çekmekten öteye gidememiştir, maalesef.

**

Bundan sonra ne mi olur?

Bölge idare mahkemesine bir dava açıldığını biliyorum ancak davanın niteliği hakkında bir bilgim yok.

Benim kanaatim ÇED gerekli değildir kararının iptaline yönelik bir dava açılmadıysa bu davanın kaybedileceği yönünde.

ÇED gerekli değildir kararına dava açılırken de dava dosyasına; vaziyet planı, iş akış şemaları, kapasite raporu, iş yeri kullanma izni, kanalizasyon kullanma izni gibi belgeler eklenmeliydi.

Bu belgeler dosya da var olmalıydı ki keşif kararı çıksın ve ÇED kararı gerekli değildir kararı dolayısı ile de beton santrali izni iptal edilebilsin.

Ergun AŞÇI

Ergun AŞÇI

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni