Back To Top

Akçakoca'da taksilere kamera zorunluluğu getirildi...

Akçakoca'da taksilere kamera zorunluluğu getirildi...

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -12.12.2019
 Akçakoca'da taksilere kamera zorunluluğu getirildi...
- A +

2016 yılında Resmi Gazetede yayımlanan ve 31 Aralık 2019 bitimine  kadar ötelenen, taksilere görüntülü ve sesli kamera takılması için Akçakoca’da faaliyet gösteren taksi duraklarına Akçakoca emniyeti tarafından tebligat gönderildi. 4-5 bin lira maliyeti olan uygulamaya taksici esnafı tepkili.

2016 yılından bu yana ötelenen taksilere görüntülü ve sesli kamera takılması zorunluluğu 2019 yılı sonunda bitiyor.

SON TARİH 31 ARALIK 2019

Alınan bilgiye göre,  Düzce Valiliği tarafından alınan karar 31.12.2019 tarihi kamera takılması için son gün olarak ilgili taksi esnafı ile tüm şoförler odalarına tebliğ edildiği öğrenildi. Zaten işlerin bozuk olduğunu söyleyen taksici esnafı, 4-5 bin lira ekstra külfet getiren  araç içi sesli ve görüntülü kamera sisteminin kendilerini ekonomik olarak sıkıntıya sokacağını belirttiler.

KARAR TEK TARAFLI ALINMAMALI

Taksici esnafı  her zaman ciddi maliyetlerle karşı karşıya bırakıldığını söyleyen ve  görüşü alınmadan uygulamaya konulan sisteme itiraz eden kimi  taksiciler ise,  Sesli – görüntülü kamera sistemi taksi başına ortalama 4-5 bin liralık bir paraya tekabül ediyor. Ülke çapındaki yüz binlerce taksiyi hesaba kattığınızda, ortaya çok büyük paralar çıkıyor. Apar topar yeniden devreye alınan bu uygulama kafalarda ister istemez bazı soru işaretleri bırakıyor.  Umarım yetkililer bu durumu yeniden gözden geçirir uyarısında bulundular.

ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ İPTAL NEDENİ

  Olayın ekonomik yönünün taksicileri, hukuki tarafının ise tüm vatandaşları ilgilendirdiğini söyleyen hukukçular  ise, Anayasal güvence altında olan özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması esas alan kimi mahkemelerin bazı illerde uygulamayı iptal ettiğinin altını çizdiler.

TAKSİLER TOPLU ATAŞIMA ARACI DEĞİLDİR

Minibüs ve otobüsler toplu taşıma yapılan  araçlar ve bu araçlar içerisinde bulunan insanların zaten toplu olarak bir arada olmaları neticesinde özel hayatın gizliliğinin konu edilebileceği ve kişisel verilerin korunması hakkının ihlalini doğuracak bir mecra değildir değerlendirmesi yapan hukukçular, taksiler bu kapsamda değerlendirilemez bu nedenler mahkemeye gidildiğinde iptal olur yorumunda bulundular.

15 ARALIK SONRASI ÖNEMLİ GELİŞMELER OLABİLİRİ

Valilik talimatı ile 81 ilde yeniden devreye alınmak istenen uygulama için, bakanlık düzeyinde görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Şoförler Odası yetkilileri, 15 aralık tarihinden sonra yeni gelişmelerin olabileceğini ve uygulamanın yumuşatılabileceğini belirttiler.

Yorumlar

Yorumlar
Kameranın maliyeti 1500 lira isteyen sora bilir bu haberçilik değil