Back To Top
Açılır kapanır alanlar da artık 'kapalı alan' sayılacak

Açılır kapanır alanlar da artık 'kapalı alan' sayılacak

 - 3 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -6.12.2019
Açılır kapanır alanlar da artık 'kapalı alan' sayılacak
- A +

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tütün ürünlerinin kullanıldığı tavanı açılır kapanır alanların artık 'kapalı alan' olarak kabul edileceğini, yönetmelikle bu tanımlarının yeniden belirleneceğini bildirdi.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düz paket uygulamasına ilişkin, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Tütünle mücadeleyi kesintisiz devam ettirmek istediklerini vurgulayan Koca, "Vatandaşımızın temiz hava alma hakkını güvence altına almak gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede bugün de gündeme giren tek paket uygulamasıyla markanın yüzde 5’i geçmediği ve cazibenin özellikle devre dışı kaldığı tek paket uygulamasına geçilmiş oldu." dedi.

Birçok ülkede düz paket uygulaması olduğuna işaret eden Koca, Türkiye’nin de 7’inci ülke olarak bu uygulamaya geçtiğini ifade etti. Koca, Açılır kapanır alanlar ilgili de şunları söyledi:

“Kapalı ve açık alan tanımı vardı. Bu açık alan tanımının tavanı açılır, kapanır sistemlerin çok istismar edildiğini ve kapalı alan olarak kullanıldığını görüyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki haftalar bir düzenlememiz olacak. Açık alanın daha net tanımlandığı 'açılır kapanır' tarzında olmadığı ve vatandaşın yüzde 70’inin sigarasız, dumansız ortamı aradığı bir ortamda genelde arka taraflara yönlendirildiğini önde daha manzaralı yerlerin sigara içen kesime ayrıldığını görüyoruz. Bunu daha net ayrıştıran açık alanı tanımlayan açılır-kapanır tavanların da kapalı alan olarak tanımlandığını gösteren bir yönetmelik düzenlemesi önümüzdeki haftalarda yapılacak” dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Padişahım sen çok yaşa Biliyorum yine anlamadınız size hizmet eden servis yapan garsona kızacaksınız onlarda size kızacak bu yasağın padişahın emr-i olduğunu bu kafayla anlayamıyacaksınız padişahım çok yaşa
Yazı başlığı olmamış. Sigara içilmesini mi tavsiye ediyorsunuz.
h.cumur 6.12.2019 - 17:57:56
bence de heryerde yasaklanmalı.katılıyorum...