Back To Top
BUGÜN DÜNYA TOPRAK GÜNÜ

BUGÜN DÜNYA TOPRAK GÜNÜ

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -5.12.2019
BUGÜN DÜNYA TOPRAK GÜNÜ
- A +

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Aralık 2013 de verdiği kararla 5 Aralık 2014 ü Dünya Toprak günü ilan etti.

İnsan  topraktan yaratıldı ve sonunda toprak olan bir canlı yani toprakla geçmişimiz aynı zamanda varoluşumuza denk geliyor. Birleşmiş Milletler neyi fark etti ve 2014 yılında Dünya Toprak günü ilan etme zaruriyeti hissetti.

Aslında toprak temizdi, gelişen endüstri ve sanayi dünya topraklarını hızla kirletmekte, bu kirlenmeden toprak üzerinde yetişen bitkilerde etkilenmekteydi.

Kirlenmiş topraklarda yapılan üretim neticesinde yılda ortalama 420.000 kişi hayatını kaybetmeye , bu rakamın 10 katı insanda hastalıklara yakalanmaya başlayınca, bilim insanları toprağın bir canlı olduğunu ve reaksiyon gösterdiğini farkettiler.

Toprak üzerinde tüm yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz, bitkisel gıdaların tamamını ürettiğimiz, hayvansal gıdaları üretmemizi sağlayan, bir atıp yüz alabildiğimiz olmazsa olmazımızdır.

510 milyon km2 yüzölçümü olan dünyamızın 149 milyon km2 si karasal alan yani toprakla kaplıdır. Bu alan bizimle birlikte milyonlarca canlı türünü barındıran, besleyen ve öldüğünde içine alan bir alandır.

Tamam anladık toprak çok önemli ve toprak olmadan yaşamamız mümkün değil, iyide duruyor işte toprak yerinde Dünya Toprak günü ne alaka diyorsanız.

Valla öyle değil malesef dünya toprak varlığı yerinde durmuyor, dursada eski hali ile durmuyor, her gün azalıyor, kirletiliyor, zehirleniyor ve vasıflarını kaybediyor.

Unutmayalım ki yerleşim alanları dünya topraklarının sadece %3 ünü oluşturuyor. %40-42 lik kısmında tarım yapılabiliyor ve dünya topraklarının bugün için 445 milyon hektarı tarıma elverişli bu alanın her geçen yıl azalacağını, kirleneceğini ve üretim yapılamayacağını biliyoruz.

Diyeceksiniz ki bitkisel ürünler azalırsa, bizde hayvansal ürünler, hayvansal gıdalarla karnımızı doyururuz. Et yeriz, tavuk yeriz, balık yeriz.

Mümkün değil neden mi?

Çünkü tarım alanlarının %70-75 i besi hayvanlarının yetiştirilmesi, büyütülmesi, ihtiyaçları için kullanılıyor. İşin özü milattan önceye gidip bizon veya mamut avlama şansımız yok ise tarım alanları olmazsa et veya tavuk yeme şansımızda olmayacak.

Ülkemizde her yıl 5 milyon tonun üzerinde kimyasal gübre ve 55 bin ton tarım ilacı kullanılıyor.Bilinçsiz attığımız her 1 kğ kimyasal gübre ve 1 gr tarımsal ilaç ile topraklarımızı zehirlediğimizi, kirlettiğimizi unutmamamız gerekmektedir.

 

Bir Kızılderili atasözü '' Son ırmak kuruduğunda, Son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde beyaz adam paranın yenilemeyen bir şey olduğunu anlayacak '' der. Biz son ağacın kesilmesini, son balığın ölmesini, son tarlanın kuraklaşmasını, son fındık ocağının kurumasını beklemeyelim.

Tüm ülke insanları olarak bir an önce

-İsraftan vazgeçip bilinçli ve temiz gıda tüketimini sağlayalım,

-Etkin pazarlama kanalları oluşturarak üretilen gıda ürünlerinin tüketime hazır hale gelmeden israf olmasının önğne geçelim,

-Tarımsal üretim ve faaliyetlerimizde biliçli gübre ve ilaç kullanımına önem verelim ,

- Erezyona ve topraklarımızın taşınmasına neden olan yanlış toprak işleme ve faaliyetlerinden uzaklaşıp, tarım alanlarımızda toprak canlılığını koruyarak üretim yapalım,

-Bu güzel ülkemizde yaşayan sorumluluk sahibi bir insan olarak topraklarımızın önemini gelecek nesillerimize anlatabilmeliyiz.

Ne diyordu rahmetli Aşık Veysel :

Dost dost diye nicesine sarıldım

Benim sadık yarim kara topraktır

Beyhude dolandım, boşa yoruldum

Benim sadık yarim kara topraktır.

Dünya toprak günümüz kutlu olsun.

Cenk Doğan  Akçakoca Tarım İlçe Müdürlüğü  Ziraat Mühendisi

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.