Back To Top
1. PALAMUT FESTİVALİ SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

1. PALAMUT FESTİVALİ SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -30.11.2019
 1. PALAMUT FESTİVALİ SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI
- A +

 30 Kasım - 1 Aralık tarihlerinde düzenlenen, Akçakoca 1. Palamut Festivali ELO Satranç Turnuvası başladı. Bu yıl ilk kez yapılan turnuvanın açılışında konuşan Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, yarışmacılara başarı diledi.

Akçakoca Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğinde,  Akçakoca Belediye Nikah Salonu’nda başlayan turnuvaya çeşitli kategorilerde 240  yarışmacı yer aldı.

İstiklal marşı ve saygı duruşunun ardından başlayan turnuvanın açılışında Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, kısa bir konuşma yaptı. Başkan Yanmaz konuşmasında,

''Satranç bir zihin oyunu aklınıza ne gelirse, her türlü özelliği içinde barındıran bir spor. Bu  Satrancın, zamanımızdan en az 4000 yıl önce Mısır’da oynandığına dair bulgular piramitlerdeki kabartmalarda bulunmaktadır. Yine Çin’de, Mezopotamya’da ve Anadolu’da oynanmaktaydı. Oyunun bugünkü adını alması, MS 3. – 4. yüzyıllarda Hindistan’da, oyuna ÇATURANGA denmesi ile başladığı bilinmekte . Satranç ile ilgili ilk yazılı belgeler Hindistan’dan kalmadır. Daha sonra satranç İran’a, onlardan Araplara, Endülüslüler sayesinde de İspanya üzerinden Avrupa’ya  yayılarak bugüne kadar dünyaya en çok yayılmış zihin oyunudur. Aklınızı geliştirme ,kararlılık yapınızı geliştirme ve gelecek ile ilgili öngörülerinizi arttıracak oyun olarak  şuanda sizlerde bu oyunun başındasınız. '' ifadelerini kullandı.

İki gün sürecek yarışma, Pazar günü saat 17,00’de yapılacak ödül töreni ile kapanacak.

Yorumlar

Yorumlar
VATANDAŞ 30.11.2019 - 17:37:47
Bu ne ya kardeşim her taşın altından başkan eşi çıkıyor.Sanki memleketi o yönetiyor.Kimbilir belki de öyledir.İyi ki seçilmiş Yanmaz yoksa ne olacaktı
yeni