Back To Top

“ Faruk Özlü piyasa borcunda Keleşi geçti” haberine açıklama geldi...

“ Faruk Özlü piyasa borcunda Keleşi geçti” haberine açıklama geldi...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -29.11.2019
 “ Faruk Özlü piyasa borcunda Keleşi geçti” haberine açıklama geldi...
- A +

  Düzce Belediyesi iletişim ofisi tarafından son günlerde yerel basın kuruluşlarında çıkan belediyenin piyasa borçlarının arttığına yönelik çıkan haberlere yalanlama geldi. İletişim ofisi tarafından yapılan açıklamada; 6 Aylık mali durum özeti sunumunun çarptırılarak, söz konusu haberler ile Belediye Başkanı Faruk Özlü’yü yıpratma amacı güdüldüğü ifade edildi.

 Düzce Belediyesi iletişim ofisi tarafından son günlerde basın kuruluşlarında yayımlanan “Piyasa borcu 6 ayda patladı”, “İlk rekoruna İmza attı” yönündeki haberler hakkında açıklama geldi. İletişim ofisi tarafından yapılan açıklamada Düzce Belediyesinin 31 Mart 2019 tarihinden bu yana 8 ayda 1 kuruş kredi kullanmadığı ve bir kuruş borç almadığının altı çizildi.

“TOPLUMDA BİLGİ KİRLİLİĞİ OLUŞTURULUYOR”

Belediye tarafından yapılan açıklama şu şekilde: “Düzce’de yayın yapan bir internet sitesinde 24 Kasım 2019 tarihinde, Düzce Belediyesinin “Piyasa borcu 6 ayda patladı”, “İlk rekoruna imza attı”, “ Faruk Özlü piyasa borcunda Keleşi geçti” şeklinde bir haber ve bir yazı yer almıştır. Bu haber ve yorum gerçek dışıdır.  Başkan Faruk ÖZLÜ’nün “açıklık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik” politikasının bir sonucu olarak Düzce Belediye Meclisine gönderdiği ilk 6 aylık Mali Durum Özeti sunumunun çarpıtılarak “toplumda bilgi kirliliği oluşturma”, “Faruk ÖZLÜ’yü yıpratma” amacı taşımaktadıu” denildi.

ZORUNLU İŞLERİN DIŞINDA HİÇBİR YENİ SÖZLEŞME İMZALANMADI

Açıklama şu şekilde devam etti; “Zira Düzce Belediyesi 31 Mart 2019 tarihinden bugüne kadar 8 ayda 1 kuruş kredi kullanmamış, 1 kuruş borç almamıştır. Devam eden zorunlu işlerin dışında hiçbir yeni sözleşme imzalamamış, hiçbir yeni yüklemeye girmemiştir. ‘Patladı’ şeklinde ifade edilen 17.5 milyonluk artış, 31.03.2019 tarihinden önce kendileri ile sözleşme imzalanmış firmalar tarafından 6 ay içinde tahakkuk ettirilen ödemelerin toplamıdır.  Örneğin; 17.5 milyon TL piyasa borcunun 9.2 milyonu 696 sayılı KHK ile taşeron firmalardan Düzce Belediyesi İnsan Kaynakları şirketi BelKA’ya olan borcudur. 5.9 milyonu temizlik hizmetleri için MÇY firmasının, 2.3 milyonu doğalgaz tüketimi için AKSA Enerjinin, 1.3 milyonu otobüs bakım onarım giderleri için Yıldız Dizel firmasının bu dönem içinde tahakkuk ettirdikleri kalemlerdir.

31.03.2019 ile 30.10.2019 tarihleri arasındaki 7 aylık dönemde İller Bankasına 34.8, Özel ve Kamu Bankalarına 11.7 milyon olmak üzere toplam 46.5 milyon TL borç ödemesi yapılmıştır. Yukarıda detayları verilen 31.03.2019 tarihinden önce sözleşmesi imzalanmış işlerin bu dönem tahakkuk etmiş ödemelerinden dolayı 17.5 milyon TL borç oluşmuş, Düzce Belediyesinin 31.03.2019 tarihinde 477.500.000 TL olan toplam borcu, 29 milyon TL azalarak 448.milyon TL ye inmiştir.

Sekiz aydır 1 kuruş kredi kullanmamış, 1 kuruş borç para almamış, ilave hiçbir yeni yüklemeye girmemiş, kendi öz kaynakları ile çalışanların maaşlarını ödemiş,  toplamda net 29 milyon TL borç ödemiş bir Başkanı, borcu patlatmakla itham etmek  “ahlaktan, izandan ve idraktan yoksun” “kötü niyetli bir davranış” olarak değerlendirilmektedir.

Kamuoyunun takdir ve değerlendirmelerine sunulur” ifadelerini yer verildi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.