Back To Top

YENİ KÖPRÜ ESKİSİNDEN ÇOK DAHA SAĞLAM ...KALE GİBİ...

YENİ KÖPRÜ ESKİSİNDEN ÇOK DAHA SAĞLAM ...KALE GİBİ...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -22.11.2019
YENİ KÖPRÜ ESKİSİNDEN ÇOK DAHA SAĞLAM ...KALE GİBİ...
- A +

 17 Temmuz sel felaketinde yıkılan çay köprüsü Akçakoca'nın Arabacı Köyü başta olmak üzere yedi köyün ulaşımını olumsuz olarak etkilemiş, yeni köprü için proje ve finansman çalışmalarının zamana yayılması nedeniyle vatandaşların mağduriyeti gündeme gelmişti.

İlçe olarak yaşadığımız zor günlerde, fındık hasadının da başlayacak olması nedeniyle Akçakoca İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu ve Ziya Denizgez başta olmak üzere bir çok siyasetçi acil çözüm üretilmesi için adeta mekik diplomasisi yaparak, geçici çözüm arayışına girmişlerdi. Çay köprüsünün kısa zamanda yapılamayacağının anlaşılması üzerine, yerel siyasetçiler, İGM üyeleri DSİ ve Düzce Valiliği ile yaptıkları görüşmelerin ardından, dere üzerine üç adet beton boru koyulup üzerine dolgu malzemesi yığılmasıyla dere içinden geçici bir çözüm üretilmesi için girişimde bulunmuşlardı. O dönemde,  Çay Deresi'nin ne kadar zamanda ve ne şekilde geçileceği tartışmaları yerel basına sık sık yansımış, peşpeşe çıkan haberler nedeniyle Esvet Sarıoğlu ve Ziya Denizgez isimleri fazlasıyla gündeme gelmişti. 

YENİ KÖPRÜ ESKİSİNDEN ÇOK DAHA SAĞLAM 

Yakında hizmete açılacak olan Çay Köprüsü, eskisiyle kıyaslanamayacak kadar sağlam bir zemine oturmasının yanısıra, son yaşadığımız afetten ders çıkarılarak dereden mümkün olan en yüksek seviyeye inşa edildi. Temel direkleri, perde beton ve yapımında kullanılan demir örgünün yaşanabilecek afetlere dayanıklı şekilde tasarlandığı bildirildi. Yol bağlantı çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni köprünün açılmasına sayılı günler kaldı. Çay köprüsünün açılmasından sonra, halk arasında "Ziya Denizgez" geçidi olarak bilinen geçici çözümün işlevini kaybedeceği öğrenildi.

HABER VE YORUM ÖZHAN KIZILTAN

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.