Back To Top
CENK DOĞAN...FINDIKTA OYUN AYNI AMA BİZ AYNI DEĞİLİZ

CENK DOĞAN...FINDIKTA OYUN AYNI AMA BİZ AYNI DEĞİLİZ

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -21.11.2019
CENK DOĞAN...FINDIKTA OYUN AYNI AMA BİZ AYNI DEĞİLİZ
- A +

 Cumhurbaşkanımız bugün Tarım Şurasında: "Türk tarımını, küresel tarım ve gıda şirketlerinin güdümüne sokacak her türlü teşebbüsün karşısındayız." diye açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile beraber Fındık taban fiyatı hasattan önce açıklanıp üreticimiz korunmaya başlayınca ortalıkta bir telaştır gidiyor.

2015 yılında 15 TL fiyatla açılıp 20 TL ye kadar yükselen fındık fiyatı 2016 yılında ülkemizde yabancı bir firmanın büyük oranda yatırım yapıp ( Yerli firmaları satın alıp ) tekelleşmeye başlaması ile 9TL ye kadar düşürülmedi mi?

20 TL olan bir fiyatı 10 TL ye indirmek kolay değil tabiki, yarı fiyatına alabilsen toplamda 500.000 ton kabuklu fındıkta 50.000.000. 000 Tl yapıyor. ( Valla rakam o kadar büyük ki yazı ile yazamadım)

Tamam tabiki alıcı ucuza almak ister ama sorun şu ;

Üreticinin kazanması gereken bu para karadeniz bölgemizde fındıkla geçimini sağlayan, çocuğunun okul masraflarından kısıp fındığına gübre atan, ağrıyan beline aldırmadan fındık ve gübre çuvalı sırtlayan, 2-3 ton fındığım çalınmasın diye 2-3 ay hanımının yanında değilde köyde yatan 8 milyon üreticimizin hakkı idi.

Anlayacağınız Devletimiz de kendi üreticisinin hakkını korumak için adım attı.

Karadeniz sahillerinde toplanan 500 bin ton kabuklu fındık, Fildişi sahillerinde toplanan 2 milyon ton kakao çekirdeği ile işlenerek
% 15 fındık içeren çikolata olabilsin ki ;

Avrupa Ülkeleri bir yılda kişi başı 6-9 kg fındıklı çikolata tüketebilsin.

Fildişi sahilinde 10.000 TL olan 850 kg kakao, Karadeniz Sahilinde 4.500 TL olan 150 kg İç fındık ile bir araya gelip işlediğinde 200.000 TL olan 1 ton fındıklı çikolata elde ediliyor.

Dünyada üretilen çikolata miktarı 1 milyon tona ulaşmışsa Çikolata sektörünün büyüklüğünü, çeşitliliğini ve oluşturduğu katma değeri siz düşünün.

Dünya fındık üretiminde lider ülke bizim ülkemizdir. 1960 da, 2019 da lider nasıl bizsek, 2050 yılında da biz olacağız inşAllah.

Panik yapacağımız, karamsarlığa düşeceğimiz bir durum yoktur.

Bize düşen ;

Üretici olarak rehavete kapılmadan ama karamsarlığa da düşmeden , üretimimize devam etmemiz, fındık ocaklarımızda bakım ve mücadele faaliyetlerine yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da önem vermemiz , daha kaliteli daha verimli fındık üretimi yapmamızdır.

Geri kalan tedbirleri Devletimiz alacaktır gönlünüz rahat olsun.

Aganigi naganigi reklamları ile olmuyor işte.
 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni