Back To Top
Düzce Belediyesi, faturayı halka kesti.. her şeye zam!

Düzce Belediyesi, faturayı halka kesti.. her şeye zam!

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -19.11.2019
Düzce Belediyesi, faturayı halka kesti.. her şeye zam!
- A +

 Düzce Belediye Meclis toplantısı 2020 yılı bütçe görüşmeleri yapıldı. Yapılan görüşmeler sert tartışmalara neden olurken ev ve işyerlerinde kullanılan su metreküp fiyatlarından otobüs biletlerine kadar Düzcelilerin gündelik yaşamına ait birçok kaleme zam yapıldı. Bu zamlarla birlikte hayat 2020 yılında çok daha zor geçecek.

Düzce Belediyesi 2020 yılı bütçe görüşmeleri Belediye Meclis oturumunda görüşülerek karar bağlandı. Yapılan görüşmeler sırasında zaman zaman sert tartışmalar yaşanırken tartışmaların odağını ise su fiyatlarına yapılan zamlar ve otobüs biletlerine yapılan zamlar oluşturdu.

Düzcelilerin hayatlarına dokunan bütün kalemlere büyük oranda yapılan zamlar, insanların hayatlarını da daha çok etkileyecek.

SU TÜKETİM ÜCRETLERİNE ZAM YAPILDI

Yapılan zamlar ise su tüketim ücretleri meskenlerde 20 metreküpe kadar 2.25 TL’den 2.78 TL’ye, 20 metreküp ve fazlası için 2.70 TL’den 3.34 TL’ye çıkartıldı. Ticarethaneler için ise 50 metreküpe kadar 5.20 TL’den 6.43 TL’ye, 50 metreküpten sonrası için ise 6.10 TL’den 7.55 TL’ye çıkartıldı.

KÖYLERDE OTURANLARIN SULARI DA ZAMLANDI

Köylerde oturanların su tüketim bedelleri de zamlandı. Buna göre mücavir alan içindeki köylerdeki evlerde 20 metreküpe kadar 2 TL’den 2.47 TL’ye, 20 metreküpten sonrası için 3 TL’den 3.71 TL’ye, mücavir alan dışındaki köylerdeki evler için 20 metreküpe kadar 2.50 TL’den 3.09 TL’ye, 20 metreküpten sonrası için 3.25 TL’den 4.02 TL’ye çıkartıldı.

Atık su bedelleri içme suyu hattından su kullanan aboneler için 0.34 TL’den 0.42 TL’ye yükseltildi. Kaçak olarak saati olduğu halde kaçak su kullananlara verilecek cezalarda 4 bin TL’den 4 bin 950 TL’ye yükseltildi.

MEZARLIK ÜCRETLERİ DE NASİBİNİ ALDI

Mezarlık yeri ücretlerine de zam yapıldı. Yapılan zamlarla 2019 yılında bin 139 TL olan mezarlık ücretleri bin 695 TL ye çıkartıldı.

OTOBÜSE BİNERKEN DİKKAT EDİN

Kasım Ayı meclisinde görüşülen zamlı tarifelerde otobüs biletleri de nasibini aldı. Yapılan zamlara göre elektronik kart ile otobüslere biniş ücreti 2.50 TL2den 2.90 Tl2ye çıkartıldı. Elektronik kart ile indirimli ücreti ise 1.88 TL’den 2 TL’ye tek kullanımlık bilet ücreti ise 3.33 TL’den 3.50 TL’ye çıkartıldı.  

MHP ve İYİ Parti sert tepki gösterdi

MHP adına konuşan Hakan Çetin su bedellerine uygulanan zammın çok fazla olduğunu, ekonomik kriz nedeniyle insanların para kazanamamasına karşın yapılan zamlarla Düzcelilerin iyiden iyiye ekonomik darboğaza gireceğini ifade etti. İyi Parti adına konuşan Oğuz Özyiğit ise zamların kabul edilebilir olmadığını ve Belediye hizmetlerinin tamamına zam yapıldığını bu zamlarında Düzcelileri sıkıntıya sokacağını dile getirdiler.

 

AK Parti grubu zamları savundu

Uzun zamandır belediye hizmetlerinde su başta olmak üzere bir çok kaleme zam yapılmadığı belirten AK Parti Grup Başkanı Hasan Günden, “2014 yılından bu yana su başta olmak üzere bir çok kaleme zam yapılmamıştı. Ayrıca bölgemize baktığımızda çevre iller arasında en ucuz suyu Düzce’nin içtiğini belirtti.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada zamlı yeni tarifeler MHP, İYİ Parti ve CHP’nin ret oylarına karşın AK Parti’nin oyları ile kabul edilerek meclisten geçti. Yapılan zamlı tarifeler 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak.  

Yorumlar

Yorumlar
Akçakocada zam yapılmadı sanki