Back To Top
Kreşi olmayan firmanın tazminat vermemesi mahkemeden döndü

Kreşi olmayan firmanın tazminat vermemesi mahkemeden döndü

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -17.11.2019
Kreşi olmayan firmanın tazminat vermemesi mahkemeden döndü
- A +

 Doğum yaptıktan sonra yasal iznini kullanıp işine geri dönen Derya Bal, 150 kadın çalışanı olan firmalarda kreş bulunması gerektiğini iş yerine bildirmesine rağmen olumsuz cevap alınca 6 yıldır çalıştığı iş yerinden ayrılarak iş yerine dava açtı. Açılan dava sonucunda Sakarya 1. İş Mahkemesi tarafından iş yerinin Derya Bal'a kıdem tazminatını ödemeye hükmetti. Derya Bal, 29 bin TL tutan kıdem tazminatını mahkeme kararı ile aldı.

 

 

 

 

Çalışan kadınların haklarını bilmeleri gerektiğini söyleyen Derya Bal, "150'den fazla kadın personelin çalıştığı bir firmada kalite teknikeri olarak çalışıyordum. Çalıştığım sırada 2015 yılında doğum yaptım. Hamileliğim ve doğum sonrasında şifahen dile getirdiğim kreş talebim reddedildi ve kabul edilmedi. 150'den fazla kadın çalıştıran her iş yerinin kadın çalışanları için 0-6 yaşlarındaki çocuklarının bakımı için kreş talebini yerine getirmesi gerekiyor. Bu talebi yerine getirmezse eğer haklı fesih sebebidir. Bende bunu çalıştığım iş yerine hatırlattım ve cevap alamadım ve hukuki bir süreç başladı." dedi.

 

 

 

 

 

 

Mahkeme sonucu tazminatını almaya hak kazandığını belirten Bal, "Hukuki süreç sonucunda ayrımcılık tazminatını reddetmesine rağmen mahkeme kararı kıdem tazminatına hak kazandım. Bunun haklı fesih olduğunu ve bu yüzden işten ayrıldığımız takdirde tüm haklarımızı alabileceğimizi mahkeme kararı ile bize duyurdu. Biz çok mutlu olduk. Mahkemeden çıkan bu kararı duyurmak istiyorum ki çalışmak isteyip kendi işinden ayrılmak zorunda bırakılan çocuğuma kim bakacak, bakımını kim üstlenecek, ben bunu kime bırakacağım diye hiç kimse sıkıntı yaşamasın. Haklarını bilsinler." diye konuştu.

Kaynak: Medya bar

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni