Back To Top

Almanya’da ilk Türkiye kökenli Büyükşehir Belediye Başkanı Seçildi...

Almanya’da ilk Türkiye kökenli Büyükşehir Belediye Başkanı Seçildi...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -11.11.2019
 Almanya’da ilk Türkiye kökenli Büyükşehir Belediye Başkanı Seçildi...
- A +

 Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover'de yapılan seçimleri kazanan Belit Onay kentin belediye başkanı oldu. Belit Onay, Yeşiller Partisi adayı olarak 27 Ekim'de girdiği ilk tur seçimlerini birinci tamamlamıştı.

Sandıkların yerel saat ile 18.00'da kapanmasının ardından oy sayımına geçildi ve yaklaşık bir saat sonra Belit Onay'ın seçimleri kazandığı duyuruldu. Seçmenin yüzde 52,9 oranında oyunu alan Onay, bu seçimlerde Sosyal Demokrat Parti tabanından da büyük destek gördü. 

Seçim sonrası partililerle bir araya gelen Belit Onay, kendisine verilen destekten dolayı teşekkür konuşması yaptı.

Hristiyan Demokratlar adına yarışan Eckhard Scholz ile başa baş giden Yeşiller adayı Onay, yarışı önde tamamladı. Hannover’de yetmiş yılı aşkındır Sosyal Demokrat Partili Belediye Başkanları görev yapıyordu.

BELİT ONAY KİMDİR?

Hanover Belediye Başkanı seçilen Belit Onay 1981 yılında Almanya'nın Goslar kentinde doğdu. Ailesi İstanbul'dan göç eden Onay, üniversite eğitim sonrası 2011 yılında Yeşiller Partisi'inden belediye meclis üyeliğine seçildi. 2013 yılında eyalet milletvekili seçilen Onay, Hannover'deki seçimlerde Yeşiller Partisi'nin adayı gösterildi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.