Back To Top
ÜMİT YILMAZ, BETON SANTRALİNİ MECLİSE TAŞIDI...

ÜMİT YILMAZ, BETON SANTRALİNİ MECLİSE TAŞIDI...

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -7.11.2019
ÜMİT YILMAZ, BETON SANTRALİNİ MECLİSE TAŞIDI...
- A +

 MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Akçakoca kaymakamlığı tarafından yapımına izin verilen beton santralini meclis gündemine taşıdı. Dere yatağının daraltılarak bundan sonra oluşabilecek afetlere göz yuman yöneticilerin hesap vermesini isteyen Milletvekili Yılmaz, Kim hangi yetkiyle ruhsat vermiştir? Diye sordu.

Doğancılar köyü sınırları içinde yapımına izin verilen Beton Santrali meclis gündemine taşındı.  Kendisi de Çiçekpınar köylü olan milletvekili Ümit Yılmaz, Üniversite bölgesi ve turizm bölgesi olan Doğancılara beton santrali izni verilmesine karşı çıktı.

TBMM Başkanlığı’na Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanması istemiyle bir soru önergesi sunan Yılmaz, şu soruları sordu:

DERE YATAĞINA KİM İZİN VERDİ?

1-Düzce ilimizde yaşanan vahim sel ve heyelan felaketinden sonra Dere yatağını daraltmak sureti ile yapılan bu santralin iklim değişikliği eylem planı dâhilinde gelecekte oluşabilecek afetlerde ne denli büyük hasarlara yol açacağı konusunda her hangi bir çalışmanız var mı? 18 Temmuzda yaşanan sel felaketinden sonra dere yataklarına ev yapımı izni dahi verilmezken dere yatağına böyle bir beton santrali yapımı ruhsat verilmeye uygun mudur? Kim hangi yetkiyle ruhsat vermiştir?

FAKILLI MAĞRASI BU YOL ÜZERİNDE

2- Akçakoca’nın en önemli turizm merkezlerinden olan Fakıllı mağarası, şehrimize gelen tur otobüsleri, bisikletçiler, motorcular ve tatilcilerin uğrak yeridir. Bahsi geçen beton santralinin bu turizm merkezinin ulaşımını olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmazdır. Konu ile alakalı Turizm Bakanlığından, Turizm İl Müdürlüğünden ve Milli Eğitim İl Müdürlüğünden görüş alınmış mıdır?

2 ARAÇ YAN YANA ZOR GEÇİYOR

3- Ruhsat verildiği söylenilen beton santralinin yapılacağı yol Düzce Üniversitesi Akçakoca Kampüsüne giden yol güzergâhındadır. Yolun öğrenci servisleri tarafından kullanılması ve en önemlisi bu yolun öğrencilerin yürüyüş güzergâhı olması vesile ile santralden çıkacak olan ağır vasıta araçlar tehlike yaratacaktır. Mevcut yol genişliği 2 aracın geçmesini bile zor karşılamaktadır. Yolun genişletilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mı? Dedi.

Yorumlar

Yorumlar
NEVZAT ORHAN 7.11.2019 - 12:25:33
31.07.2019 Tarihinde CİMER e AKÇAKOCA Belediye hudutları içerisinde 99 ada 1 parselde bulunan fındık bahçemizin yıllar içerisinde dere yataklarının molozlarla doldurulması neticesinde dere yataklarının daraltıldığı geniş akan derenin dar bir şekilde akarak kuvvetli yağmurlarda taşkın yapmak suretiyle toprak kaymalarını yaşandığı be nedenle yaklaşık 500 m2 yerimizin zayi olduğunu belirtmiştim.Hiç olmazsa Üniversiyete kadar olan dere yataklarının genişletilmesi derenin rahat bir şekilde akması sağlanması ilçemizde yaşanan bu sel felaketinden ileri ki yıllarda aynı şekilde zarar görülmemesi için uyarıda bulunmuştum .DSİ 5.Bölge Müd.55.Şube Müd.lüğünden gelen cevap Akçakoca Otel önünü kastederek 300 mt.çift taraflı taşkın koruma duvarı yapıldığı ayrıca idaremiz imkanlarıyla periyodik olarak dere yatağı temizliği ve şev tanzimi yapıldığı ifade edilmiştir.Biz zaten bunları biliyoruz 300 mt ilerisi için doldurulan bu dere yatakları için ne yapıldı.Bu dere mahalle içerisinden geçmekte bu alanların genişletilmesi lazım burada evler var bağ bahçeler var ama dikkate alan yok .Umarız Sayın YANMAZ olumlu bir netice alınır.
yeni