Back To Top

Düzce Valiliği Açıkladı...Yaraları Sarmaya Devam Ediyoruz...

Düzce Valiliği Açıkladı...Yaraları Sarmaya Devam Ediyoruz...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -6.11.2019
Düzce Valiliği Açıkladı...Yaraları Sarmaya Devam Ediyoruz...
- A +

 Akçakoca’nın Uğurlu Köyü’nde meydana gelen sel ve heyelan afeti sonrası yapılan çalışmalarla ilgili Düzce Valiliği bilgilendirmede bulundu. Açıklamada, suyu isale ve şebeke hattı için 5.100 metre boru döşendiği, sel felaketinde zarar gören Uğurlu Aile Sağlığı Merkezi için Sağlık Bakanlığı'ndan ödenek tahsis edildiği, konutlar için toplam 132 aileye 467.500 TL acil yardım ödemesi, iş yeri ve konut zararı olarak toplam 345 vatandaşa 914.350 TL nakdi yardım, KOSGEB kredilendirme talebine başvuran 81 başvurudan 46 KOBİ işletmesine 2.8 Milyon TL kredi kullandırıldığı belirtildi.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde meydana gelen sel ve heyelan afeti sonrası Düzce Valiliği yaraları sarmaya devam ediyor. Sel afeti sonrası yapılan çalışmalar, esnafa verilen destek ve vatandaşların ortak kullanım alanları olan mekanlarla ilgili yürütülen çalışmalar, Düzce Valiliği tarafından açıklama ilgili kamuoyuna duyuruldu.

Yol Çalışmaları

Afette zarar gören Uğurlu-Hemşin köy yolundaki büyük heyelana müdahale edilmiş olup genişletme çalışması yapılarak tamamlandı. Heyelan nedeniyle köy yollarına akan malzemeler kaldırıldı. Köy içi yolların temizlikleri yapılarak şevleri açıldı. Uğurlu-Esmahanım (4 km) yeni sırt yolu açılarak stabilizesi tamamlandı. Sırt yolu üzerinde toplam 4.500 metreküp taş duvar işi devam etmektedir. Uğurlu- Hasançavuş yolu (8,5 km) ile Uğurlu- Hemşin (3,2 km) arası yollar Özel idare sıcak asfalt programına alındı. Mevsimsel yağış nazara alınarak bu yıl itibariyle bitirilmesi programlandı.

Bezirgan Köprüsü

Sel felaketinde yıkılmış olan Bezirgan köprüsü Uğurlu köyü-Bezirgan-Kozluk köylerini (Sakarya il sınırları)  bağlayan bir köprüdür. DSİ tarafından Düzce iline yapılacak köprüler (33 Adet) arasında planlaması yapılmış olup talep edilen ödenek gönderilmiştir. DSİ tarafından öncelik ve maliyet sırasına göre ihale edilebileceği bildirilmiştir.

İçmesuyu Çalışmaları

Uğurlu Köyü içme suyu isale ve şebeke hattı imalatları tamamlanmış olup kullanıma hazırdır. Toplamda 5.100 metre boru döşenmiştir. Köyde bulunan her iki depoya da yeni su verilerek su sıkıntısı tamamen giderilmiştir. Köy içi şebekede arıza olan yerlerin tamirleri yaptırılmıştır. DSİ tarafından yedek kullanım için sondaj yapılmış, dalgıç pompa ve elektrik bağlantıları tamamlanmıştır. Sondaj suyuna şuan itibariyle ihtiyaç duyulmamaktadır.

Sağlık Ocağı Durumu

17-18 Temmuz 2019 tarihinde ilimiz Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinde yaşanan sel felaketi nedeniyle Akçakoca bölgesinde bulunan Uğurlu Aile Sağlığı Merkezi zarar görmüş olup, anılan sağlık ocağı temizlenmesini müteakip hizmetine devam etmektedir. Eski lojmanlar tamamen yıktırılmış olup bahçesi ve çevresi açılmıştır. Yeni Aile Sağlığı Merkezi yapımı için Sağlık Bakanlığından ödenek tahsis edilmiş ve 2019 yılı yatırım programına alınmıştır. Sel Bölgesi ile ilgili Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 5. Bölge Müdürlüğünce yerleşim yeri yapılabilecek alanların tespiti çalışması sonucunda İl Sağlık Müdürlüğüne Aile Sağlığı Merkezi yapılabilecek alanı tahsis etmesi beklenmektedir. Köy muhtarlığı ile görüşülerek yeni arsa aranmış, fakat köy tüzel kişiliğine ait arsalar dereye çok yakın olduğundan kabul edilmemiştir. Arsa teminine müteakiben ihalesi yapılarak yeni sağlık ocağı yapımına başlanılacaktır.

Dere Islahı ve Çevre Temizliği Çalışmaları

Sel ve heyelan nedeniyle DSİ Düzce Şube Müdürlüğünce, 60’a yakın iş makinası araç ve gereç ile 80 personel çalışmalara katılarak arama kurtarma, bina yıkım ve dere yatağı temizlik çalışmaları yapılmıştır. Böylece Dilaver, Esmahanım ve Uğurlu Köyleri arasındaki yaklaşık 15 km uzunluğundaki Esmahanım, Gubi ve Kıran Dereleri taşkının etkilerinden temizlenmiştir.

Sel sularının sürüklediği benzin bidonları, varil, tüp, tarım ilacı bidonları vb. tehlikeli atıklar tehlikeli atık taşıma belgesine sahip firma tarafından toplanarak bertarafa gönderilmiştir. Aynı şekilde sel sularının sürüklemiş olduğu Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon vb. elektronik atıklar yetkili firma tarafından toplanarak geri dönüşüme kazandırılmıştır. Bahçe ve evlere dolan toprak yığınları kaldırılmış, ahır ve kümeslerin temizlik çalışmaları tamamlanmıştır.

Zarar Tespiti, Kredilendirme, Ödemeler ve Borç Erteleme

AFAD Başkanlığından gelen ödenek doğrultusunda İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce hasar gören konutlar için toplam 132 aileye 467.500 TL. acil yardım ödemesi yapılmıştır. Akçakoca Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı Başkanlığınca, iş yeri ve konut zararı olarak toplam 345 vatandaşımıza 914.350 TL. nakdi yardım yapılmıştır. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Acil Destek Giderleri Ödeneğinden gelen 5.000.000,00 TL (beş milyon) tutarındaki acil destek ödeneği, tarımsal hasar oranı kadar yeniden pay edilerek Akçakoca ilçemizde 2.585 kişiye 4.222.623,06 TL üreticimizin hesaplarına aktarılmıştır. KOSGEB tarafından kredilendirme talebine başvuran 81 başvurudan 46 KOBİ işletmesine 2.8 Milyon TL. kredi kullandırılmıştır. 2019 yılına ilişkin T.C. Ziraat Bankası A.Ş.ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme kredisinin kullandırılmasına ilişkin Borç Erteleme Kararı yayınlanmasını müteakiben zarar gören çiftçilerimizin borç ertelemelerine ilişkin gerekli çalışmalar yapılacaktır.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.