Back To Top
Değerli Konut Vergisi Başlıyor?

Değerli Konut Vergisi Başlıyor?

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -1.11.2019
Değerli Konut Vergisi Başlıyor?
- A +

Değeri en az 5 milyon ve üzerinde değere sahip olan ve Türkiye genelinde 147 bin 256 adet olduğu tespit edilen Değerli Konut  Vergisi sistemi başlıyor. 

 AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, geçen hafta yaptığı açıklamada, "Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi" alınmasını hedefleyen ve bazı vergi kanunlarında değişiklik içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirmişti.

Kanun teklifiyle "Değerli Konut Vergisi" isminde yeni bir vergi ihdas edileceğini açıklayan Muş, "Kanun teklifimiz yasalaşırsa, konutunun değeri 5 milyon ile 7,5 milyon lira arasında olanlar yıllık binde 3 oranında, 7,5 milyon ile 10 milyon lira arasında olanlar binde 6 oranında, 10 milyon lira üzerinde olanlar yıllık yüzde 1 oranında Değerli Konut Vergisi verecekler." ifadelerini kullanmıştı.

Gayrimenkul veri analizi platformu Endeksa'nın değerli konutlara ilişkin araştırmasına göre, söz konusu vergiden 150 bine yakın mülk sahibi etkilenmesi bekleniyor.

Değeri 5 milyon lira ve daha yüksek olan konut sayısı ülke genelinde 35 ilde 147 bin 256 adedi buluyor. 

Akçakoca'da var mı?  

Düzce ve ilçerinde  konutlarının değeri 5 milyon liradan fazla olanlar yıllık binde 3 oranında vergi ödeyecekleri öğrenildi. 
İlimizde, Değeri  5 milyon lira üzerinde konut olup olmadığı ise henüz  bilinmiyor.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni