Back To Top
FINDIK 17 LİRAYA DOĞRU GİDİYOR...

FINDIK 17 LİRAYA DOĞRU GİDİYOR...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -31.10.2019
FINDIK 17 LİRAYA DOĞRU GİDİYOR...
- A +

 Serbest piyasa TMO’yu yakaladı. Geçtiğimiz günlerde 2 aylık fındık ihracatından yaklaşık 600 milyon dolar gelir elde edildiğinin açıklanmasının ardından serbest piyasa da yükselişe geçen fındık fiyatı, 16 lira 50 kuruşa yükselmiş durumda.

 Bir yanda hiç bitmeyen rekolte tartışmaları, bir yanda da gelen ihracat rakamları fındıktaki tartışmaları hiç bitirmiyor. Bunun yanında da serbest piyasada fındık fiyatında yükseliş devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde fındıkta yeni sezon ihracat rakamları açıklanmış, 2 aylık dönemde toplam 93 bin 70 ton iç fındık, yani yaklaşık 186 bin ton kabuklu fındık ihraç etmiş, bunun karşılığında 597 milyon dolar gelir elde edilmişti. Ortaya çıkan bu tabloyla Türkiye son yılların ihracat rekorunu kırmıştı.

Gelen bu ihracat rakamlarıyla birlikte son günlerde serbest piyasada yükselişe geçen fındık fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Kimi fındık bölgelerinde kabuklu fındık fiyatında değişiklik olsa bile, Doğu Karadeniz bölgesinde  50 randıman 16 lira ile 16 lira 50 kuruş, Batı Karadeniz bölgesinde de 15,75 kuruş  arasında devam ediyor. bu rakamlar yüksek ilçelerde 17 lirayı dahi geçmiş durumda.

Bu durumda da bu sene 50 randıman çakıldak fındığı 16 lira 50 kuruştan alan Toprak Mahsulleri’nin alım fiyatlarını yakalamış durumda. Serbest piyasada yükselişte olan fındık fiyatının önümüzdeki günlerde daha yükselmesi beklendiği yorumları yapılırken, elinde fındık olan üreticilerin dikkatli olmaları istendi

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni