Back To Top
'FINDIĞIN DEĞERİNİ BİLMİYORUZ'

'FINDIĞIN DEĞERİNİ BİLMİYORUZ'

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -28.10.2019
'FINDIĞIN DEĞERİNİ BİLMİYORUZ'
- A +

 TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Dünyada fındığın yüzde 88'ini yetiştiren ülke olarak elde ettiğimiz gelir sadece 2 milyar dolar. Ama öte yandan bir adam bizim fındığın içine sadece kakaoyu koyarak 10 milyar dolar gelir elde ediyor” dedi.

 Yıllardan beri fındıktan hak etiğimiz geliri elde edemediğimizi ve bir türlü endüstriyel ürüne dönüştüremediğimiz yorumları yapılan fındıktaki acı gerçeği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, açıkladı.

FINDIĞIN DEĞERİNİ BİZLER BİLMEDİK

Türkiye’de sağlıklı üç gıda maddesinin bulunduğunu belirten TOBB Bakanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Allah en sağlıklı üç tane gıdayı yine bize vermiş, bu millete. Yine kıymetini bilmiyoruz. Birincisi zeytin, ikincisi üzüm, üçüncüsü fındık. Bunların üçü de en önemli gıda malzemeleri. Bütün doktorlara gittiğiniz zaman. Bu üçünü sayar size. Öyle bir şey ki bu üç gıdayı tükettiğinizde neredeyse hiçbir hastalığa yakalanmayacak gibi olursunuz. Ama bizler, bunların hiçbirinin değerini bilemedik. Ne ticarileştirebildik ne de başka bir şey yapabildik” diye konuştu.

BURADA SUÇ BİZDE, BAŞKASINDA DEĞİL

Türkiye'de, fındıktan 450 bin ailenin geçimini sağladığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizde fındıktan yılda 2 milyar dolar gelir elde ediliyor. Ama öte yandan bir adam bizim fındığı olmadık ülkelerde üretiyordu. Geldi şimdi burada, Trabzon'da üretmeye başladı. Adam bizim fındığın içine sadece kakaoyu koyarak 10 milyar dolar gelir elde ediyor. Bir firma 10 milyar dolar, dünyada fındığın yüzde 88'ini yetiştiren ülke olarak elde ettiğimiz gelir ise, sadece 2 milyar dolar. Ama burada suç bizde, başkasında değil. Hepimizde” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni