Back To Top

Akşener...Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Türkiye taşıyamıyor, Erdoğan’a da yazık oluyor

Akşener...Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Türkiye taşıyamıyor, Erdoğan’a da yazık oluyor

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -4.10.2019
Akşener...Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Türkiye taşıyamıyor, Erdoğan’a da yazık oluyor
- A +

 İYİ Parti lideri Meral Akşener Fox TV’de yayımlanan Çalar Saat programının konuğu oldu. Yayın sırasında açıklamalarda bulunan Akşener, Erdoğan ile el sıkıştığı o fotoğrafın hikayesini anlattı. Akşener,” Siyasetten aşağı doğru saygısız bir dil Türkiye’ye hakim oldu” dedi. “”Birbirimizle hiç konuşmadan, el sıkışmadan gitseydik ne olurdu?” sorusunu sordu.

Akşener’in açıklamasından satır başları şöyle:

50 ARTI 1 TARTIŞMASI

-Bu önerileri eskiden MHP’den duyardık, şimdi bir mesaj sapması var. İkincisi bir tv programında Erdoğan’ın kesinlikle seçilemeyeceğini söylemiştim. Anlaşılıyor ki AK Parti de bu görüşte. AKP’den böyle bir teklif geldi. İyileştirilmiş parlamenter sisteme dönüş kararının içinde yer alırız.

MİLLET İTTİFAKI’NIN BOZULACAĞI TARTIŞMALARI

-Millet İttifakı’nın bozulup bozulmayacağına yönelik sorulara baktığınızda ağırlıklı olarak Cumhur İttifakı bileşenlerinin ve onlara yakın gazetecilerin fantezisi olduğunu görüyorum ben.

ENFLASYON RAKAMLARININ TEK HANEYE DÜŞMESİ

-Eğer 9.6 enflasyon doğru ise, Sayın Damat Bakanın dediği yüzde 5 büyüme olacak ise; yatırım yok, üretiminiz yok, topraklarımız verimli kullanılmıyor… Dolayısıyla bütün bunlara bakınca, bu olsa olsa üç ayda bir açıklanan ekonomik raporların, programların işe yaramadığını gösterir.

 TARTIŞMASI

-Ak Parti ve Sayın Erdoğan’ı, o iltihatları tanıyorsam kesinlikle IMF ile el altından bir görüşmeleri var demektir.

-Muhtemelen IMF ile bunlar el altından bir çalışma götürüyorlar. Sonuçta el sıkışırlarsa CHP ve İyi Parti sebebiyle biz el sıkıştık derler. En sert bağırınca mutlaka onu yapar. Biz IMF ile Türkiye’nin anlaşmasını doğru bulmuyoruz. Biz oraya para ödüyoruz, neden çıkmıyoruz. Madem bu kadar şeytan bir örgüt?

HAMİDİYE SU TARTIŞMASI

-İmamoğlu belediyeyi almış olmasaydı bu tartışma yapılıyor olmazdı.

-Kendi kendinize gol atarak, küçük düşürerek tarihle ve Türkiye’de oluşmaya çalışan müşterekleri ortadan kaldırmaya yönelik o saygısız dili devam ettiriyorsunuz demektir.

O FOTOĞRAFIN HİKAYESİ

-Bu fotoğraftan pek çok anlam çıkarıldı ama özünde burada ev sahibi ve misafir arasındaki nezaket tokalaşması var.

– Nezaketi, zerafeti o kadar unuttuk ki bu fotoğraftan bile pek çok senaryo yazacak duruma geldik. O kadar düşmanlaştırıcı bir dil haklim olmaya başladı ki bu fotoğrafın olamayacağı gibi bir kanaat oluşmuş insanlarda.

-Siyasetten aşağı doğru saygısız bir dil Türkiye’ye hakim oldu.

-Biz 30 Ağustos zafer bayramının kutlamasına gittik. Erdoğan ev sahibi, ben de iyi Parti Genel Başkanıyım. Birbirimizle hiç el sıkışmadan gitseydik asıl ne konuşulacaktı? Mesele bu

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ

-Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini Türkiye taşıyamıyor. Aklı başa alıp iyileştirilmiş parlamenter sisteme geri dönülmeli. Sayın Erdoğan’a da yazık oluyor.

-Biz Cumhurbaşkanlığı referandumunda çok çalıştık, gittiğim her yerde dedim ki; “Milletvekilinin, il başkanının kıymeti harbiyesi kalmayacak”.

-Milletvekili seçmen ile devlet arasında köprüdür. İktidar partileri icraat yapar, Yani halkın avukatı da muhalefettir.  partileri denetler.

-Değiştirilmesi lazım. Sayın Erdoğan’ın hepimizin cumhurbaşkanı olması için bir adım atılacaksa bu sistem değiştirilmeli. Ekonomi düzeltilecekse değiştirilmeli. Bu sistemin yükünü millet de Erdoğan’da kaldıramaz.

“BİZİM İTTİFAKIMIZ RASYONEL AKILCI BİR İŞ BİRLİĞİYDİ“

-İttifak bir iş birliğiydi. Bunun sonucunda Ak parti çoğunluğuunu kaybetti. Bizim ittifakımız rasyonel akılcı bir iş birliğiydi. Cumhur ittifakı ise Kimyasal reaksiyonla birbirine bağlı. Dün yapılan eleştirilere bile göz yumulduğu, duygusal yani gerçeklikten uzak, mezara kadar bir koalisyon ittifakı oldu. Cumhur ittifakı geçmişte söylenenleri unuttu tek parti gibi davranıyor.

-MHP, andımız konusunda bile çekimser oy kullandı.

-Ben bütün kurumlarımızı çağırdım, “yalnız başımıza mı, ittifakla mı seçime gitmeliyiz” diye. Ben ne biliyorsan il, ilçe başkanımız da onu biliyor, böyle bir prensibimiz var.  Siyasi tutum itibarıyla Türkiye’nin en net partisi’yiz.

-Ben netice sonucunda Sayın Kılıçdaroğlu’nu aradım. Bir ay boyunca bu konuda çalıştık. Ondan sonra kamuoyuna açık hale geldi. Bizim talebimizle sonuçta Millet İttifakı kuruldu. İmkansız denilen İstanbul kazanıldı. Bursa çok küçük bir farkla kaybedildi. Balıkesir çok az bir farkla kaybedildi. Dolayısıyla büyük bir başarıyı sağladık.

– Aday olan arkadaşlarımızın başarıya mecbur olduklarını buradan bildireyim.

-Karalar, Böcek, Yavaş 6 aylık belediye başkanları, israfı kestiler. Akraba kayırmayı ortadan kaldırdılar, siyasi bir gözlükle bakmadan seçmen odaklı bir davranış biçimiyle yürüyorlar.

-Biz de onlar adına söz verdik. Başarılı olmaya mahkumlar. Bugün itibariyle de başarılı olacaklarına inanıyorum.

-Biz seçmenler arasında ayrıştırıcı bir dil yerine, insanların haklarına saygı gösteren bir tutum içinde olduk ve kazandık.

– Biz bu süreci şöyle okuyoruz; bu seçmenlerin hiçbiri siyasi parti gelenek sahibi değildir. İstanbullu Türkiye’nin özetidir.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.