Back To Top
Firmadan Çelişkili İfadeler

Firmadan Çelişkili İfadeler

 - 4 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -18.09.2019
Firmadan Çelişkili İfadeler
- A +

 Akçakoca Fakıllı – Doğancılar köyü bölgesinde bulunan eski taş ocağı alanına, beton santrali kurulması izninin vermesiyle birlikte başlayan tartışmalar ve tepkiler giderek büyüyor.

 Akçakoca Fakıllı – Doğancılar köyü bölgesinde bulunan eski taş ocağı alanına, beton santrali kurulması izninin vermesiyle birlikte başlayan tartışmalar ve tepkiler giderek büyüyor. Çevrede bulunan vatandaşlar, söz konusu inşaat ile insan sağlığının tehdit altında bulunduğunu çevre katliamının oluşacağını belirttiler. Firma yetkililerinin beton tesislerine ilişkin yaptığı açıklamada çelişkili ifadelerin bulunduğu vurgulandı.

17-18 Temmuz tarihlerinde yaşanan ve 7 kişinin hayatına sebep olan sel felaketinin en önemli nedenleri arasında dere yataklarına inşaat yapılması gösterildi. Resmi yetkililerden, siyasetçileri, sivil toplum kuruluşlarına kadar  tüm kesimlerde dere yataklarına içine inşaat yapılmasının doğal afetlere neden olacağı açıklaması yapıldı. Yetkililer, yaşanan sel felaketinin ardından bu konuda gerekli tedbirlerin alınacağını kaydettiler. Tüm bunlara rağmen, Akçakoca Fakıllı – Doğancılar köyü bölgesinde bulunan eski taş ocağı alanına Akfa beton firması tarafından beton tesisleri kurulmasına anlam verilemiyor. Söz konusu bölgenin, zemin etüt raporlarının çıkarılması gerektiğini işaret eden vatandaşlar ' Madem inşaat yapılabileceğine ilişkin görüşler ortaya atılıyor o zaman bize zemin raporları ile ÇED raporlarını göstersinler. Kaldı ki, bu bölgeye ulaşımı sağlayan yollar ağır tonajlı araçlar için hiç uygun değil. Firma yetkilileri açıklamalarında, firmalar arası rekabetten söz ediyor. Oysa biz insan hayatından çevre kirliliğinden söz ediyoruz. İnsan hayatı ve çevre konusu üzerine hiçbir gerekçe üretilmemelidir. Biz biz felaket yaşadık, bir daha da yaşamak istemiyoruz. Bu konuda da yetkilileri ve ilgilileri duyarlı olmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştular. 

Beton santrali ve tesislerinin yapılmasını engellemek için her türlü yasal haklarını kullanacaklarını ifade eden vatandaşlar " Biz bir tehlikeye işaret ediyoruz. Yetkilileri göreve çağırıyoruz. Sesimizi duymak istemeyenler için de yasal haklarımızı kullanarak mahkemeye gideceğiz' dediler.

Yorumlar

Yorumlar
Duyarlı vatandaş 21.09.2019 - 07:33:28
Dere yatağı ıslah çalışmalarının bitmiş olması lazım. Yeni afetler yaşamak istemiyorsak.Sorumluluk sahipleri: olabilecek felaketler sizin yüzünüzü kızartacaktır.Lütfen ileriyi görünüz.
Beton santraline karşı olanlar HDP binasının önüne gidip tepki göstersinler.
Üniversite öğrencileri şimdi mi aklınıza geldi Recep Bey. On yılın sonunda üniversite öğrencileri hatırlanmış. On yılda yapılmayan bir yol. Sanırım birisi ölünce yolu yapacaklar.
VATANDAŞ 18.09.2019 - 18:49:02
Gerekli tedbirleri aldıktan sonra beton santralı yapılmasında ne zarar var.Çevreye sahip çıkılır dere yatağını doldurmaz hatta ve hatta genişletir yolda da gerekli tedbirler alırlar .Rekabet her zaman iyidir.Akçakocada bu beton işi bir tek firmanın tekeline bırakılmış ye kürküm ye .Bence sıkı denetim yapılarak rekabet ortamı yaratmakta fayda var
yeni