Back To Top
BAŞKAN ÖZLÜ 5 AYINI DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN ÖZLÜ 5 AYINI DEĞERLENDİRDİ

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -14.09.2019
BAŞKAN ÖZLÜ 5 AYINI DEĞERLENDİRDİ
- A +

 

31 Mart Yerel seçimlerinde Düzce Belediye başkanı olarak seçilen Dr. Faruk Özlü basın mensupları ile bir araya geldi. Düzce Belediyesi Aydınpınar tesislerinde basın mensuplarına kahvaltı veren başkan Özlü, Belediyenin 5 aylık çalışmalarını sunum eşliğinde gazetecilere anlattı. Özlü’ye Başkan Yardımcıları Celal Kasapoğlu, Hüdaver Gösterişli, Cengiz Tuncer ve İnsan Kaynakları Müdürü Burçin Sarıcan da eşlik etti.  Başkan Özlü Fiskobirlik kavşağından ulaşıma, belediyenin borçlarından personel maaşlarına kadar bir çok konuda açıklamada bulunurken, kaldırılan tramvayın melensu parka taşınacağını bildirdi.  Başkan Özlü önceki dönem kaybolduğu söylenen 400 ton hurda ile ilgili ise savcılığın harekete geçtiğini söyledi. 

AYLIK ZARAR 1.1 MİLYON TL

Başkan Özlü toplantıya Belediyenin ayda 1 Milyon 100 Bin TL zarar ettiğini açıklayarak başladı. Özlü Düzce Belediyesinin aylık giderinin 7.8 Milyon TL olduğunu gelirinin ise 6.7 Milyon TL’yi bulduğunu söyleyerek 1 Milyon 100 Bin TL zarar ettiğini belirten Özlü; “Bizim gelirlerimizin yarısından fazlasını iller bankası gelirleri oluşturur. İller bankası gelirleri Türkiye’de toplanan vergilerden ortaya çıkan paydır. Geçen 5 aylık dönemde Düzce’nin alması gereken pay 48 milyon liradır. Son 5 ayda 32 milyon borcumuza kesildi. Almamız gereken gelirin yüzde 30’una denk  geliyor. Eski borçlarımız var özel bankalara borçlarımız var. 48 milyon gelmesi gereken paradan kesintilerden sonra 16 milyon TL geliyor.

5 AYDA 26 MİLYON BORÇ ÖDENDİ

Özlü; “Düzce’nin ne kadar borcu var dediler. Kimin ne kadar borcu var açıkla dediler. Bunun zamanı var gelir gelmez demenin manası yok dedim. 31 mart 2014’te Düzce belediyesinin borcu 181 milyon lira. 1 Ekim 2017’de 287 milyon TL   31 mart 2019 da 477 milyon 500 bin lira. Seçimlerin olduğu gün 477 milyon 500 Bin TL’dir. Son 5 ayda hiç borçlanmadık. Hiç kredi kullanmadık. Öz kaynaklarımızla çeviriyoruz. Son 5 aylık dönemde Düzce Belediyesi’nin borcu 451 milyon TL’ye düştü, yani yaklaşık 26 milyon TL borç ödedik” dedi.

AMACIMIZ BORCU ÇEVİREBİLMEK

Faruk Özlü her kurumda, her işletmede borcun olabileceğini, önemli olan bu borcun en azamiye düşürülüp çevirilebilir olması gerektiğini vurgulayarak; “Düzce belediyesinde amacımız borcu sıfırlamak değil borcu çevirebilmek. amacımız Düzce belediyesinin borcunu azaltmak gelir gider dengesini sağlamak.

iller bankası kredi borcumuz var özel bankalara borcumuz var. Düzce belediyesinin alacakları da var. Piyasadan 82 milyon lira alacağımız var. Emlak vergisi alacağımız var. Su alacağımız 13 Milyon TL,  kira alacağımız 11 milyon. Çevre temizlik vergisi alacağımız 8 buçuk milyon TL. Toplamda 82 milyon lira piyasadan alacağımız var. Piyasaya borcumuz ise 85 milyon lira. piyasadan alacağımızı tahsil edebilirsen borcumuzu da ödeyeceğiz” dedi. İller Bankasındaki borcun yapılandırılacağını söyleyen Özlü; “İller bankası borcunu yapılandıracağız. Ben dün Ankara’ya gittim Çevre bakanlığına müracaat ettim. Faizler düştü, yüksek faizli kredi alınmış 15- 16 ya kadar düşüyor. Bunlar yapılanacak. borcun çevrilebilirliği önemlidir. Daha çevirilebilir bir borç oluşturacağız” dedi.

TUVALETLER ÜCRETLİ OLACAK

Başkan Özlü şuanda ücretsiz olan cami tuvaletlerinde çeşitli sıkıntıların oluştuğunu, temizlik maddelerinin bazı sorumsuz vatandaşlar tarafından alındığını kaydederek; “Tuvaletler ile ilgili şikayetler geliyor. Geçen sene 359 bin liralık temizlik malzemesi almışız. Yine 9 kişi görevlendirip aylık  25 milyar lira harcamışız.  Toplamda yıllık 660 bin Lira tuvaletler için para harcanmış. Ancak yapılan hizmet karşılığında halkımız da memnun değil. Bizim arkadaşlarımız sabah akşam  temizlik yapıyor ancak bu yeterli gelmiyor. Havlu kağıt koyuyoruz kayboluyor, sabun koyuyoruz alıyorlar. Yani hizmet  tam yerini bulmuyor, hizmetin karşılığını bulmuyor. Valimizle müftülüğümüzle toplantı yaptık. Biz bu işten çekiliyoruz. Bir vakıf üzerinden olacak 50 kuruş gibi bir ücret olacak. Camilerin peyzaj işlemlerini yine biz gerçekleştiremeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.  

HURDALAR HAKKINDA BELGELERİ SAVCILIĞA İLETTİK

Basında çıkan önceki dönem kaybolduğu iddia edilen hurdalar ile ilgili de konuşan başkan Özlü; “Kayıp hurdalarla ilgili savcılık soruşturma başlattı. Geçmişte belediyede ne olduysa bize vermesin teftiş kurumu kurduk oraya getirsin veya savcılığa götürsün. Hurdalar konusunda haberler çıkınca savcılık soruşturma başlattı. Ne kadar bilgi belge varsa topladık savcılığa verdik” dedi.

229 BİN LİTRE YAKIT TASARRUFU

Başkan Özlü gelir gelmez araçları havuza çektiklerini söyleyerek bu uygulamadan toplamda 229 Bin Litre yakıt tasarrufu sağlandığını söyleyerek; “Araçları havuza çektik, şuan araçlar havuzda. bir müdürümüzün ihtiyacı varsa alıyor çağrıyor tekrar işi bitince havuza bırakıyor. 5 ayda 229 bin litre yakıt tasarrufu sağladık” dedi.

HARCAMALARI DİKKATLE YAPIYORUZ

Harcamaların dikkatli yapıldığını söyleyen Özlü; “Yapacağımız tek şey giderleri kısmak gelirleri artırmak. Mali disiplin tedbirlerinin amacı harcamalarımızı dikkatli yapmak. 21 madde halinde yürürlüğe koyduk. Bunlarda ne yapık bir tanesi mesaileri kaldırdık. Belediyemizde mesai yok. Yangın olur sel olur anlar hariç. Sel felaketinde kurtarmaya giden arkadaşlara mesai ödedik. Bu tedbirlerin amacı harcamalarımızı düzenli yapmak. Paramızı dikkatli harcamak. mesainin bize aylık maliyeti 600 bin liraydı. Bunu kaldırdık vardiya getirdik. Aslında bir çok kurumda bu sistem çalıyor. Arkadaşlarımızın ağırlıklı kısmı gündüz çalışıyor. Bu şekilde 7.2 milyon yıllık tasarruf edeceğiz. İş gücü analizi yapıyoruz. Burada eski hurda araçlarımız var bunları satışa çıkardık. Bunlar çalışmayan araçlar bunlarla da sattıktan sonra borçlarımızı ödeyeceğiz.

PERSONEL SAYIMIZ AYNI

Başkan Özlü Belediyenin personel sayısında değişim olmadığını söyleyerek; “31 Mart’ta  Bin 286 personel vardı şuanda ise Bin 285 personelimiz var. Ayrılan var giren de var. Sözleşmeliden ayrılan var emekliler var. Şirketlerden bizim işe aldıklarımız var. Dolayısıyla toplam baktığımızda personel sayımız aynı. Kimseyi işinden çıkarmayacağız demiştim. Mali sıkıntılardan dolayı kimseyi çıkarmayacağız.

şeffaf yönetim budur. Amacımız eskiye çamur atmak değil. yeni bir yapılanmaya gittik. bunların temel ayakları var. iletişim ofisimiz var. bu ofis bizim eskiden basın ve halkla ilişkilerin yaptığı işleri yapacak sosyal medya işlerini takip edecek. Projeler kitabımız var. Bunun için projeler ofisi kurduk. Bunun için direk başkana bağlı yardımcılarımızla birlikte çalışıyoruz. Düzce’ye yatırımcı getireceğiz. Toplam 5 OSB’de istihdam sağlayacağız demiştik. Bugüne kadar Katar’dan Arap emirliklerinden ve yurt içinden gelen çok sayıda yatırımcıyla görüştük” dedi.

BALIK VERMEYECEĞİZ, BALIK TUTMAYI ÖĞRETECEĞİZ

Özlü meslek edindirme kurslarına ağırlık vereceğini söyleyerek; “Sosyal yardım adı altında gereğinden fazla harcama yapılmasına razı değilim. İnsanlarımıza meslek edindirmek, onlara balık tutmayı öğretmek balık vermekten daha doğru. İstanbul ve Ankara’da olduğu gibi meslek edindirme kursları açacağız Düzce BELMEK diyoruz. Bunu kurduk şuanda çalışmalar yapıyoruz. 5 -6 yerde meslek sahibi yapacağız yaklaşık 26 ayrı alanda meslek edindirme kursları açıyoruz. Örneğin bir ev hanımı bu kurslardan sonra evinde çalışabilecek bu kardeşlerimizin el emeği göz nuru ürünleri pazarlanacak” dedi.

 

UCUZ YEMEK SUNULACAK

Yeni Kurulan şirketler ile ilgili de konuşan Başkan Özlü; “Düzce BELTUR turizm işletmeleri anononim şirketi. Düzce’deki turizm potansiyelini ateşlemek için kurduk. Düzce belediyesine ait sosyal tesisleri beltur çalıştıracak. Düzcelilere ve Düzce’de yaşayanlara ucuz yemek hizmeti ucuz çay kahve sunmak istiyoruz. Sosyal amacı olan bir şirket olacak ticari amaç gütmeyeceğiz. Düzce belediyesinin sosyal tesislerini Düzce belediyesi çalıştıracak. 5-6 yerde tesisimiz olacak. Kusursuz kafe beltura devrolacak, melensu parkı BELTUR’a devrettik aydınpınar tesislerini beltur çalıştıracak. burada maliyetine ucuz yeme içme olacak.

ET KOMBİNASI ARTIK KAR EDİYOR

Başkan Özlü et kombinasının yıllık 800 BİN TL zarar ettiğini bunu özelleştirerek kÂra geçtiklerini söyleyerek; “Et kombinası için hesap çıkardık 800 bin zarar ediyorlar dediler. Günde 15-20 arası hayvan kesiliyor. Bunu özelleştirme yoluna gittik. En son burayı bir iş adamı arkadaşımız aldı. Kurbandan önce gittim tertemiz olmuş yeni cihazlar alınmış pırıl pırıl olmuş. 5 kasapla orayı döndürüyorlar bizim orda 19 elemanımız vardı. Şuanda üste para alıyoruz. oradaki kiralarla birlikte oranın gelire 300 bin liralık bir gelir var” dedi.

OTOBÜSLER 7 BUÇUK MİLYON ZARAR EDİYOR

Göreve geldiğinden bu yana otobüsler ile ilgili çalışma yürüttüklerini söyleyen Başkan Özlü; “Mart’tan beri otobüsleri gözlüyorum. Bu otobüsler 7 buçuk milyon zarar ediyor. Bunu kurtarmak lazım. Bu işi bilenlere sorduk. Bir  arkadaşımız Temmuz’da 20 kişiyle ölçüm yaptı. Hangi hata kaç yolcu gidip geliyor bunların bilgisi alındı. Temmuz’da 20 bin kişi toplu taşıma kullanıyor. 12 metre otobüslere günde 50 bin kişi kullanması gerekiyor. Ölçü belli. Bizim otobüslerimizin hiçbiri kar etmiyor zarar ediyor. ilk çıkan sonuçlara göre düzcenin merkez nufusu 180 bin Düzcede bu otobüs büyüklüğüne göre 50 kişi kullanmalı. Biz otobüsleri küçülteceğiz. 6-8 metre arasında midibüsler kullanacağız. Yolcuyu artıramıyoruz otobüs küçültçez. sefer sayıları artacak. Ekimde bir ölçüm daha yapmak lazım dediler. ekimde bir sayım daha yapılacak. ne kadar müştkeri potansiyeli var. 26 hat var belki 30 hat olacak belki 20 hat olacak.

8 KATTAN FAZLA OLAN BİNAYA YANGINDA MÜDAHALE EDEMEYİZ

Başkan Özlü Konuralp’te çok katlı binalar ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Konuralp’te çirkin bir yapılaşma olduğunu ve çok katlı binalara artık dur dediklerini söyleyen Başkan Özlü; “Konuralp’e gidin bakın çirkin yapılar adeta yağmalanmış. Dücze Belediyesi 8 kattan yukarıda olan daire için yangın müdahalesinde bulunamaz böyle bir imkanımız yok. Bunun aracı devasa bir araç bizim sokaklara sığmıyor. 8 kattan yukardaki binalardan ev almayın risk var biz sizi koruyamayız.

Biz orada yeni bir düzenlemeye gittik. Bunu zemin artı 4 e indirdik. Alınmış ruhsatlar hariç. Düzce’de şuan Konuralp’te ev yapmak isteyene şart budur.

PARKLAR HUKUKA UYGUN ŞEKİLDE HALKA AÇILIYOR

Göreve geldiği ilk aylarda parkların yıkımını gerçekleştiren Başkan Özlü bu konuda da açıklamada bulunda Başkan Özlü; “Parklar hukuka uygun bir şekilde halka açıldı. Hiçbir zaman kebapçı dönerci olmayacak. Mahkeme süreci var. İyi gidiyor. Millet bahçesi birinci etabı diye düşündük. İki etaplı olacak. Birinci etabı İnönü Parkı, Anıtpark ve Avni Akyol parkı olacak. Tertemiz bir merkez park olacak. insanlar burada sabah spor yapacaklar. buraya spor örğtmeni getireceğiz sabah akşam pırıl pırıl olacak. Parkların dışında çok kafe ve restorant var belki belturdan ufak tefek hizmet sunulabilir ama başka müstecire verilmeyecek. Zihinlerimiz değişmeli. Yandaşa verilmeyecek kimseye verilmeyecek. Amacımız 2019 da buraya kazmayı vurmak.

 

İSTANBUL CADDESİNİ YENİLİYORUZ

İstanbul Caddesi ile ilgili de konuşan Başkan Özlü; “Ulaşım master planının yüzde 70’ini oluşturuyor. Bir parçası da İstanbul caddesi. istanbul caddesini ne tamamen kapatmak doğru ne da tamamen açmak doğru. Sağ tarafa park edenler var. Esnaf akşama kadar bırakıyor işi olan geliyor 2. şeride bırakıyor. Orada bir ticaret olacaksa 5-10 dakika durmalı. Burası paralı olacak biraz yüksek olacak mecbur olan park edecek. Biraz caydırıcı olmalı. İkinci şerit non stop araçların gittiği şerit olacak. En sol şerit bisiklet yolu olacak. Bu çalışmaya göre Sakarya’da ve Kocaeli’de var. Çok güzel bisikletler var bir lira atıyorsun hastaneye gidiyorsun istersen orada bırakıyorsun istersen aldığın yere bırakıyorsun. Bunlardan bir istanbul caddesinde alacak. Bunu deneyeceğiz” dedi.

TRAMVAY MELENSU PARKA TAŞINACAK

Başkan Özlü İstanbul Caddesinden kaldırılacak olan tramvayın Melensu Parka götürüleceğini söyleyerek; “Bu ruylar şuanda bozuk tramvay şuan çalışıyor olsa yürümeyecek durumda. Bu rayları kaldırıyoruz. bunları melensu parka götüreceğiz. Melensu parkta çalıştıracağız. ulaşımda değil ama nostalji haline getireceğiz.  Tramvayı çöpe atmayacağız.

 

“KAÇAK YAPI YAPTIM, DÜZCESPORA BAĞIŞ YAPACAĞIM” DEVRİ BİTTİ

Kaçak yapılar ile ilgili de soruları yanıtlayan Başkan Özlü; “Yapılan kaçak bir yapı Düzcespor’a yapılacak olan bir bağışla düzelmez. Bu imarla ilgili bir konu biz belediye olarak spora destek vermek zorundayız. Yıllık gelirlerimizin binde 12 sini spora harcamak durumdayız. 200 milyon kazanıyorsak 1 buçuk milyonu aktaracağız. Bütün gelirlerimiz kayda girecek. Düzcesporla ilgili bugüne kadar 300 bin lira verdik. Bir sene içerisinde 1 buçuk milyon nakit desteğimiz olacak. Ancak kaçaktan imardan değil belediye gelirlerinden. Düzcespor ile belediye arasındaki bu bağı kaldırdık. Bir kişi bile Düzcespor’a bağış yaptım şunu yapacağım diye bir şey diyemeyecek. Düzcespor için Düzceliler var. sporu seviyorsak destek olacağız.

MAAŞLARI O AY İÇİNDE ÖDÜYORUZ

Maaşlar konusuna da değinen Başkan Özlü; “Düzce belediyesi maaş ödeyemiyor deniyor. Ama 1 inde ama 30 unda ödüyor. Tüm maaşlarımızı ödÜyruz. Ödemediklerimiz var ikramiye ve mesailer var. Bu ay Düzce belediyesi bütün maaşları ödeyecek. Yine Temmuz ayına ait mesaileri ödeyecek ikramiyeleri ödeyecek. Nisan Mayıs Laziran mesaileri var. Onlarla ilgili inceleme yapıyoruz ona bakacağız. Adını söylemiyeceğim bir büyük ilçedin yetkilileri geldi 4 aydır maaş ödeyemiyor” dedi.

İŞİ BEĞENMİYORSAN GEREĞİNİ YAPARSIN

Özlü çalışanlar ile ilgili yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bir iş yerinde çalışma şartlarını beğenmiyorsanız gereğini yaparsınız. Belediyenin iş verme zorunluluğu yok. Kimseyi zorla çalıştırmıyoruz. Etrafa bakmaları lazım insanların. Biz maaşlarımızı ödüyoruz ayın içinde ödüyoruz. ödemediğimiz ikramiyeler var. Mesailerden de Nisan Mayıs Hazirana bakacağız. 15inde hepsini ödeyeceğiz. Beğenmeyen arkadaşlarımız konuşmasınlar gereğini yapsınlar” ifadelerini kullandı.

FİSKOBİRLİK KAVŞAĞI VİYADÜKSÜZ ÇÖZÜLMEZ

Başkan Özlü son günlerde eleştirilen Fiskobirlik kavşağındaki son duruma da açıklık getirdi. Özlü; “2020 yatırım yılında 3 konu üzerinde durulacağını söyledi. Kuzey çevre yolu, olimpiyat kavşağı ve fiskobirlik kavşakları için çalışma başlatacağını söyleyen Özlü Fisko birlik kavşağı için şu ifadeleri kullandı; “Biz orada güvenliği sağlamak için bir çalışma başlattık. Bas geç şeklinde ışıklandırma yaptık. Fiskobirlik kavşağı kapanıyor. Orayı bölmekle tıkanıklığı aşıyoruz. Oncak iki mahalleyi birbirine böldünüz diyorlar. Trafikte beklenmektense oraya gitmek daha kolay. Orada bir kaos vardı. oranın kalıcı çözümü viyadüktür. Hemen yapamayız karayollarının orası. Bu zaman alacak bir iş  2-3 yılı bulur buranın tamamlanması” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni