Back To Top
Dere yatağına beton santrali iznini kim verdi?

Dere yatağına beton santrali iznini kim verdi?

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -10.09.2019
Dere yatağına beton santrali iznini kim verdi?
- A +

Atalarımız “ can çıkar huy çıkmaz “ diye boşuna söylememiş…

18 temmuz sel felaketinin 7 canımıza mal olmasına rağmen, devlet kurumlarının yaşanan felaketten hala ders almadığı ortaya çıktı.

Fakıllı köyü sınırları içinde bulunan eski taş ocağı alanına beton santrali izini verildiği, firma yetkililerinin ise dere yatağını doldurmaya başladığı iddia edildi.

Akçakoca’ya bağlı Fakıllı köyü  mevkiinde,  Sağlam hafriyata ait kum- çakıl ve taş ocağının olduğu bölgeye, Düzce merkezli beton santrali firmasına beton santrali kurulması izni veriliyor. Özel İdare  onayı ile işe başladığı iddia edilen firma yetkililerin, bölgeye  ağır iş makinelerini indirerek dere yatağını doldurmaya başladığı ise gelen bilgiler arasında.

Çevrede bulunan yerleşim yerleri ile  tavuk çiftliklerinin yanı sıra yüzlerce  dönüm fındık bahçesi olan vatandaşların tepkisine neden olan beton santrali izninin el “çabukluğu marifet” usulü ile hangi siyasetçilerin baskısı ile verildiği merak edilirken konuların başında geliyor.

Kurulacak beton santraline, malzeme temininin hemen yanı başında bulunan  taş ocağında dinamit patlatılarak elde edilecek olması ise yeni bir çevre katliamın habercisi olacağı ileri sürülüyor.

Tarımdan  görüş iddiası

Alınan son dakika bilgilerine göre ise, fındık tarımının yapıldığı  arazilerinin amaç dışı kullanımına izin verdirmemek birinci derece görevi olan Düzce Tarım İl Müdürülüğünü,  binlerce dönüm fındık arazisi olan bölgeye beton santrali iznini nasıl imzaladığı ise merak ediliyor.

Çevre Şehircilik ÇED raporunu onaylamamış

Konuyla ilgili bilgisine başvurulan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri ise, beton santrali kurulması düşünülen bölgenin ÇED onayının imzalanmadığını belirterek incelemenin sürdüğü bilgisini vermekle yetindiler.

Yorumlar

Yorumlar
Bazı yanlış bilgileri düzeltelim. söz konusu yer fakıllı köyüne değil, Doğancılar köyüne bağlı. Köy Tüzel kişiliğine ait yeri, köy muhtarı usulsüz bir şekilde 3 kuruş paraya sağlam hafriyata peşkeş çekti.( muhtarın bu işten çıkarı neydi bilemiyoruz.!?) Sağlam hafriyat kiraladığı yerin sınırlarını genişletmek için dere yatağına hafriyat döküp 7 metre yüksekliğinde 30 metre genişliğinde bir duvar oluşturdu ki bir sonraki sel felaketi iyice yıkıcı olsun. Bu arada kaymakamlığa bağlı il özel idare görevlileri olaydan bilgi sahibi olduğu halde sadece seyretti. ( bu görevlilerin bu işten çıkarı ne onu da bilmiyoruz.! ) kamu zararı varmış, dere yatağını doldurunca sel olurmuş, insanlar ölürmüş ne önemi var.! memlekette devlet yok, hukuk yok, kör tuttuğunu...
tv'ci 11.09.2019 - 09:51:36
anten takın anten
yeni